RegionalneTrójmiastoArmia wzywa pomorskich rezerwistów na ćwiczenia, a nastolatków na komisje kwalifikacyjną

Armia wzywa pomorskich rezerwistów na ćwiczenia, a nastolatków na komisje kwalifikacyjną

• Armia planuje powołać na ćwiczenia w tym roku 1,5 tys. Pomorzan
• Wezwany może być każdy zdrowy mężczyzna do 50. roku życia
• 240 tys. osób przejdzie kwalifikację wojskową
• Za unikanie ćwiczeń grozi nawet do trzech lat więzienia

Armia wzywa pomorskich rezerwistów na ćwiczenia, a nastolatków na komisje kwalifikacyjną
Źródło zdjęć: © WP
Tomasz Gdaniec

- Wezwany może zostać każdy, kto posiada odpowiednią kategorię zdolności do służby oraz ma nie więcej niż 50 lat w przypadku szeregowych i nie więcej niż 60 lat w przypadku podoficerów i oficerów - mówi ppłk Ryszard Storczyk, szef wydziału mobilizacji i uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.

Wojsko planuje w tym roku wezwać na ćwiczenia 1,5 tys. żołnierzy rezerwy, mieszkających na Pomorzu. Manewry mogą trwać od jednego do nieprzerwanie 90 dni w ciągu roku. Powołanie na ćwiczenia oznacza przymusowy urlop w pracy. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia zwolnienia bez prawa do wynagrodzenia. Żołnierze otrzymują pieniądze od państwa. Kwota jest naliczana według stopnia wojskowego. W związku z tym miesięczny żołd waha się od 2,1 tys. do 2,4 tys. zł.

- Ja na ćwiczeniach byłem ostatni raz 10 lat temu, ale wtedy to było zupełnie inne wojsko. Armia miała inny sprzęt. Nie wiem, czy w tak krótkim czasie nauczę się poprawnie obsługiwać bardziej zaawansowany sprzęt - mówi Wirtualnej Polsce jeden z rezerwistów.

Rezerwiści otrzymają kartę powołania na ćwiczenia wojskowe najpóźniej dwa tygodnie przed ich rozpoczęciem. Jeżeli żołnierz nie trafi na czas do jednostki i nie będzie miał solidnego uzasadnienia wówczas jego sprawą zajmie się sąd. Za uporczywe unikanie służby wojskowej grożą nawet trzy lata więzienia.

Rezerwiści to nie jedyne osoby, które w ciągu najbliższego roku będą miały styczność z wojskiem. 1 lutego ruszyła bowiem tzw. kwalifikacja wojskowa. Jej celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wstępnym przeznaczeniu do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony kraju. Podlegają jej wszyscy mężczyźni po ukończeniu 18. roku życia oraz kobiety kończące naukę w szkołach o profilu medycznym, farmaceutycznym oraz weterynaryjnym. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w tym roku objętych nią zostanie ok. 240 tys osób. Komisje kwalifikacyjne będą pracować do końca kwietnia.

- Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach i powiatach, podane zostały do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma wezwanie imienne. W wezwaniu określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać - informuje biuro prasowe MSW.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (572)