Trójkąt Weimarski o przyszłości UE
Ministrowie finansów Niemiec, Francji i Polski (AFP)
Koszty rozszerzenia Unii Europejskiej, wprowadzenie wspólnej waluty euro oraz sytuacja gospodarcza na świecie i w państwach Unii to główne tematy czwartkowego spotkania w Paryżu ministrów finansów Francji, Niemiec i Polski. Rozmowy przeprowadzono w ramach kontaktów między państwami tworzącymi Trójkąt Weimarski.
Francuski minister finansów, Laurent Fabius, zapewnił, że UE nie odnosi się negatywnie do pomocy udzielonej nowoprzyjętym państwom, którym należy umożliwić jak najszybsze nadrobienie dystansu dzielącego je od unijnych standardów. Dodał, że chodzi jednak o to, by owa pomoc odbywała się na warunkach do przyjęcia dla wszystkich.
Polski minister finansów, wicepremier Marek Belka, powiedział, że strona polska wskazała podczas tych dyskusji na różne aspekty pomocy finansowej Unii. To nie jest tylko kwestia wysokości dopłat, okresów przejściowych, ale także składki członkowskiej, kwestii płynności finansowej w procesie przedakcesyjnym i poakcesyjnym - powiedział Belka.
Miałem wrażenie, że to spotkanie wzbogaciło rozumienie przez moich kolegów sytuacji polskiej i że będzie to miało odzwierciedlenie w dalszych negocjacjach - dodał wicepremier.
Marek Belka, który stwierdził, że referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii będzie największym wydarzeniem dziesięciolecia. (reb)