Trwa ładowanie...

Troje tureckich dziennikarzy zostało skazanych na dożywocie. "Druzgocący precedens"

Sąd w Turcji wydał surowy wyrok ws. sześciu osób. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości trzej dziennikarze oraz grafik, instruktor szkoły policyjnej i były dyrektor marketingu wspierali próbę przeprowadzenia zamachu stanu, do której doszło w lipcu 2016 r.
Share
Nazli Ilicak została oskarżona o wysyłanie "podprogowych przekazów"
Nazli Ilicak została oskarżona o wysyłanie "podprogowych przekazów"Źródło: East News
d3d0x9q

- To druzgocący precedens, który może zostać użyty przeciwko wielu innym dziennikarzom, którzy otrzymali równie bezpodstawne zarzuty - stwierdziła w rozmowie z Agencją Reutera Sarah Clarke z międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy PEN International.

Karę dożywocia otrzymało w piątek troje dziennikarzy: Nazli Ilicak, Ahmet Altan, Mehmet Altan oraz Fevzi Yazici, Yakup Simsek and Sukru Tugrul Ozsengul. W ich ocenie oskarżenia tureckiego wymiaru są "absurdalne". Sąd uznał, że są winni próby "obalenia rządu" i "obalenia porządku konstytucyjnego".

Prokurator dowodził, że popularni w Turcji bracia Altan oraz Ilcak w trakcie programu telewizyjnego emitowanego dzień przed próbą puczu "wysyłali sygnały podprogowe". W trakcie odcinka Ahmet Altan powiedział m.in, że w ramach tureckiego rządu funkcjonuje pewna struktura, która pilnie obserwuje rozwój wydarzeń i chce go zmienić na swoją korzyść.

d3d0x9q

Zobacz także: Zaspał na zawody, a i tak zdobył złoty medal

Nieudany pucz i ogromne czystki

Zdaniem prokuratora tego typu zwroty skierowano do zwolenników oskarżanego o zorganizowanie puczu Fethullaha Gulena. Żaden ze skazanych nie przyznał się do winy.

d3d0x9q

Późnym wieczorem 15 lipca 2016 roku kilka tys. żołnierzy ze zbuntowanych jednostek sił zbrojnych Turcji wyszło na ulice Ankary, Stambułu i innych miast kraju. Rządowi udało się jednak opanować sytuację. Aresztowano ponad 50 tys. osób, a ponad 140 tys. ludzi zwolniono z pracy albo zawieszono w obowiązkach.

Źródło: reuters.com, theguardian.com

d3d0x9q

Podziel się opinią

Share
d3d0x9q
d3d0x9q
Więcej tematów