Trwa ładowanie...
d29f7kq

Tragedia na Spitsbergenie. Zginęło dwoje uczestników wyprawy polarnej PAN

Dwoje młodych Polaków zginęło w Norwegii podczas wycieczki w góry w rejonie fiordu Hornsund. To uczestnicy 41. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwoje młodych Polaków zginęło w górach na Spitsbergenie
Dwoje młodych Polaków zginęło w górach na Spitsbergenie (PAP, Fot: DPA)
d29f7kq

Tragiczną informację przekazano na profilu Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. O wypadku podczas wyprawy w góry pisze także norweski dziennik "Dagbladet".

Polacy, którzy zginęłi podczas wyprawy w góry, byli uczestnikami 41. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Na Spitsbergen wyruszyli z Polski w czerwcu ubiegłego roku.

d29f7kq

Zobacz także: Rok na stacji polarnej. Dziura w życiorysie czy przygoda życia?

Według informacji norweskiego dziennika, uczestnicy wyprawy wyruszyli w góry w piątek. Mieli wrócić w niedzielę rano. Gdy się nie pojawili, załoga stacji powiadomiła o ich zaginięciu władze.

W rejon, w który się wyprawili, wysłano helikopter służb ratowniczych. Ciała młodych Polaków znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym terenie u podnóża góry Kamkrona, na wschód od stacji. Zdaniem policji prawdopodobnie byli na szczycie góry i weszli na nawis śniegu, który się pod nimi załamał. Spadli z wysokości kilkuset metrów.

Źródło: facebook.com/hornsund, dagbladet.no

d29f7kq

Podziel się opinią

Share
d29f7kq
d29f7kq
Więcej tematów