Tradycje Wielkiego Czwartku w prawosławiu
W tym roku Wielkanoc wyznawców prawosławia przypada w tym samym terminie co u katolików - 12 kwietnia także Cerkiew obchodzi uroczystość Wielkiego Czwartku.
12.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wieczorem wierni będą uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych, podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchają dwunastu fragmentów Ewangelii, poświęconych Męce Pańskiej.
Światło zaniosą do domów, a dymem ze świec będą znaczyć ich progi. Prawosławna świeca Wielkiego Czwartku ma wagę świecy gromnicznej w Kościele katolickim. Prawosławni używają jej później przy wszystkich uroczystych modlitwach.
W Wielki Czwartek przygotowywane są komunikanty (święte dary) na cały rok. Co kilka lat odbywa się też święcenie mirry. W niektórych większych ośrodkach diecezjalnych praktykuje się obrzęd umycia nóg.
Przez cały Wielki Tydzień w prawosławnych rodzinach zachowywany jest surowy post, w niektórych nie spożywa się nawet ryb. Od czwartku do niedzieli ogranicza się nawet gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda oraz warzywa i owoce.
Według tradycji, czwartek jest u prawosławnych pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac. Nazywany jest też czystym, bo niegdyś zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej o poranku z rzeki lub strumienia. (ajg)