Trwa ładowanie...

Trąbki umarłych w polskich lasach. Grzyb zaskakuje swoim wyglądem

Ostatnie dni października to czas, w którym sezon na grzyby wkracza w swoją końcową fazę. W lasach wciąż można jednak znaleźć niezwykłe okazy, które zaskoczą nawet doświadczonych grzybiarzy. Jednym z niecodziennych gatunków są trąbki umarłych. Choć grzyby nie wyglądają zachęcająco, przez smakoszy są uznawane za rarytas.

Trąbki umarłych w polskich lasach. To grzyb jadalnyTrąbki umarłych w polskich lasach. To grzyb jadalnyŹródło: East News
d1hmgxm
d1hmgxm

Sezon na grzyby w Polsce trwa od wakacji do połowy listopada. Największy wysyp owocników ma miejsce na przełomie lata i jesieni - w tym czasie w lasach można spotkać najpopularniejsze gatunki pojawiające się na stołach. Wśród ściółki pojawiają się jednak także grzyby, które na pierwszy rzut oka nie zachęcają do zbiorów.

Lejkowiec dęty. Grzyb kojarzony ze zmarłymi

Jednym z mniej popularnych, ale występujących w Polsce grzybów jest Lejkowiec dęty, nazywany potocznie trąbkami śmierci lub trąbkami umarłych. Wszystko przez jego charakterystyczny wygląd i ciemną, niemal czarną barwę. Niecodzienny gatunek jest często pomijany w zbiorach nawet przez doświadczonych grzybiarzy. Jak wskazują mykolodzy - niepotrzebnie. Lejkowiec dęty jest jednym z kuzynów pieprznika jadalnego, czyli znanych i lubianych kurek.

Trąbka umarłych grzyb. Wygląd

Owocniki trąbek umarłych wyróżniają się w leśnej ściółce ze względu na swoją ciemną barwę. Grzyb ten rośnie w Polsce od sierpnia do listopada. Gatunek najczęściej występuje w lasach liściastych i mieszanych, w okolicach buków i dębów. Kształt trąbek śmierci przypomina lejek z lekko podwiniętymi brzegami. Grzyby mają ciemną barwę, która wraz z wiekiem owocników z brązowo i szaroczarnej przechodzi do niemal całkowicie czarnej. Starsze okazy mogą posiadać biały "nalot", który tworzą zarodniki. Owocniki lejkowca dętego mogą mieć do 12 cm wysokości. Ich kapelusze osiągają średnicę od 3 do 8 centymetrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pieprznik jadalny a pieprznik ametystowy. Tak odróżnisz je w lesie

Lejkowiec dęty smak. Czy trąbka śmierci jest jadalna?

Oprócz charakterystycznego wyglądu, grzyby nazywane trąbkami umarłych słyną ze swojego aromatu - niektórzy porównują go do woni wydzielanej przez trufle. Lejkowce dęte, choć są grzybami jadalnymi, nie stanowią częstych gości na polskich stołach. Ich owocniki czernieją podczas gotowania, dlatego najczęściej są używane po ususzeniu, w formie przyprawy wzbogacającej smak dań. Ze względu na bliskie pokrewieństwo z kurkami, trąbki śmierci są także częstym składnikiem dodawanym do jajecznicy, naleśników lub pierogów.

Lejkowiec dęty - z czym można pomylić?

Grzyby nazywane potocznie wronimi uszami, skórzakami, szewcami, cholewkami, wroniakami lub kominkami nie mają zbyt wielu gatunków podobnych. Ze względu na kształt mogą zostać pomylone z innymi owocnikami z rodzaju lejkowców - jednak lejkowce dęte można łatwo rozpoznać ze względu na kolor. Innym gatunkiem, przypominającym grzyba trąbka umarłych jest lejkowniczek pełnotrzonowy. Ten drugi także należy do gatunków jadalnych.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hmgxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmgxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj