Trwa ładowanie...
d339xjh
d339xjh

TR: w tym tygodniu spotkanie Kwaśniewski, Palikot, Kalisz, Siwiec

Jeszcze w tym tygodniu planowane jest spotkanie członków inicjatywy Europa Plus ws. wyborów do europarlamentu. Mają w nim uczestniczyć Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot, Ryszard Kalisz oraz Marek Siwiec - poinformował rzecznik klubu TR Andrzej Rozenek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d339xjh

W skład Europy Plus, powołanej w 2013 r. przez b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota oraz Marka Siwca, wchodzą oprócz TR także stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska (DWP) Ryszarda Kalisza, Stronnictwo Demokratyczne i Partia Demokratyczna. Przedstawiciele inicjatywy zapowiedzieli wspólny start w eurowyborach, do tej pory jednak nie ogłosili nazwy, pod jaką wystartują do PE. Listy wyborcze - jak powiedział we wtorek Rozenek - mają być znane 8 lutego (wcześniej zapowiadano, że będzie to 30 stycznia).

Rozenek poinformował także, że jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie Kwaśniewskiego, Palikota, Kalisza i Siwca ws. eurowyborów.

Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska po sobotnim spotkaniu władz regionalnych oświadczyło na swojej stronie internetowej, że negatywnie odnosi się do zmiany nazwy koalicji Europa Plus na "Twój Ruch Europa Plus". Podkreśliło, że dalsze stanowisko w sprawie koalicji i startu w eurowyborach będzie uzależnione od postępów negocjacji w tej sprawie. W poniedziałek na Twitterze DWP poinformowało, że Kalisz "nie startuje do europarlamentu z list Twojego Ruchu".

d339xjh

Odnosząc się do tych informacji Rozenek powiedział, że rozmowy ws. nazwy koalicji, która wystartuje w eurowyborach, nie zostały jeszcze zakończone. - Są dyskusje - jest propozycja Palikota; jest propozycja Kalisza - zaznaczył. Dodał, że Kalisz ma być "jedynką" na liście w Warszawie.

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" podała, że między Palikotem i Kaliszem "iskrzy" w obszarze dotyczącym finansowania kampanii do europarlamentu. Twój Ruch dysponuje pieniędzmi na kampanię, bo jako partia sejmowa dostaje środki z budżetu państwa. Cytowany przez gazetę Kalisz mówi m.in., że liderzy TR nie palą się do finansowania kampanii kandydatów innych ugrupowań ze wspólnej listy.

Według Rozenka w Europie Plus nie było jeszcze rozmów ws. finansowania kampanii wyborczej. - Dom Wszystkich Polska to nowe stowarzyszenie, nikt nie oczekuje od Ryszarda Kalisza, że będzie w kampanię wyborczą wkładał fortunę - podkreślił.

PAP do czasu nadania depeszy nie uzyskała wypowiedzi Kalisza.

d339xjh

W eurowyborach "jedynką" na liście inicjatywy Europa Plus na Śląsku będzie senator Kazimierz Kutz. Kalisz ma startować jako "jedynka" w Warszawie. Z informacji PAP wynika, że niemal pewne są "jedynki" dla Marka Siwca (Wielkopolska), Roberta Kwiatkowskiego (Dolny Śląsk-Opolskie), Jana Hartmana (Małopolska-Świętokrzyskie), Pawła Piskorskiego (woj. zachodniopomorskie i lubuskie).

Rozmowy ws. kandydowania do europarlamentu odbywają się też m.in. z członkiniami "Gabinetu Cieni" Kongresu Kobiet Magdaleną Środą, Kazimierą Szczuką, a także wicemarszałkinią Sejmu Wandą Nowicką oraz posłami TR Robertem Biedroniem i Anną Grodzką. Rozenek nie chciał we wtorek mówić o wynikach sobotniego spotkania Palikota ze Środą i Szczuką.

d339xjh

Podziel się opinią

Share
d339xjh
d339xjh
Więcej tematów