Trwa ładowanie...
d3gw1oo

TOPR wznawia akcję w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Jest reakcja na apel kolegów grotołazów

W sobotę ratownicy TOPR wznawiają akcję w jaskini Wielkiej Śnieżnej. Ma to być odpowiedź na apel kolegów grotołazów, którzy nie zgadzali się, aby TOPR odpuścił poszukiwania drugiego ze speleologów. Szef Sekcji Grotołazów Wrocław zabiegał o interwencję premiera w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaskinia Wielka Śnieżna. TOPR wznawia akcję i ruszą po grotołazów
Jaskinia Wielka Śnieżna. TOPR wznawia akcję i ruszą po grotołazów (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
d3gw1oo

- Niebawem do jaskini przemieści się grupa ratowników, która będzie tam pracować - poinformował w sobotę rano Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. - W związku z mocnymi naciskami, które się pojawiają, chcemy przekazać informacje na temat akcji. Na podstawie analizy zdjęć ratownika, który był najbliżej miejsca, gdzie znaleziono ciało wiemy, że obok ciała grotołaza w niebieskim kombinezonie widać kawałki czerwonego materiału. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że jest to ciało drugiego z poszukiwanych. Takiej pewności nie mamy - dodał naczelnik TOPR.

Wyjaśnił, że akcja ratowników zmierza do próby podjęcia ciał zmarłych grotołazów, co potrwa jeszcze bardzo długo.

Przypomnijmy, że po znalezieniu pierwszego ciała, ratownicy TOPR założyli, że nie żyje również drugi z grotołazów. Jak oświadczył Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, akcja nie będzie się już toczyć w trybie pilnym. W piątek wycofano ratowników z jaskini.

d3gw1oo

Takie oświadczenie wzburzyło środowisko taterników jaskiniowych, którzy domagali się, aby TOPR nie odpuszczał. Przekonywali, że wciąż nie wiadomo nic o drugim z grotołazów. Zaprotestowali koledzy zaginionych speleologów z Sekcji Grotołazów Wrocław.

Jaskinia Wielka Śnieżna. Apel do premiera

- Staramy się skontaktować z kancelarią premiera, by premier Mateusz Morawiecki wpłynął na zmianę decyzji naczelnika TOPR o zaniechaniu akcji poszukiwawczo-ratowniczej po drugiego z naszych kolegów - powiedział w piątek PAP Mirosław Kopertowski, prezes Sekcji Grotołazów Wrocław.

Jan Krzysztof odniósł się do tych słów: - Rozumiemy reakcję ludzi, rodzin, oczekiwania kolegów, ale musimy pewne rzeczy na zimno analizować. Musimy postępować racjonalnie. Bardzo prosiłbym, aby nam zaufać. Robimy wszystko, co jest możliwe - skomentował.

d3gw1oo

Sześciu grotołazów weszło do jaskini Wielkiej Mroźnej w Tatrach 15 sierpnia. Wyprawa miała na celu odkrycie nowych partii jaskini. Speleolodzy byli dobrze przygotowani. Jednak w sobotę 17 doszło do zalania jednego z korytarzy i odcięcia drogi powrotnej dwójki eksploratorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gw1oo

Podziel się opinią

Share

d3gw1oo

d3gw1oo
Więcej tematów