Trwa ładowanie...

To zwiastun kontrofensywy? Wymowne dane z frontu

Według danych satelitarnych w ostatnich dwóch tygodniach na Ukrainie odnotowano 907 pożarów związanych z wojną - ponad cztery razy więcej niż w poprzednim takim okresie - informuje "Economist". Według tygodnika Ukraińcy mogą badać ogniem rosyjskie linie obronne, co może zwiastować rozpoczęcie zapowiadanej kontrofensywy.

Ukraińska armia przygotowuje się do kontrofensywyUkraińska armia przygotowuje się do kontrofensywyŹródło: Getty Images, fot: 2023 Anadolu Agency, Muhammed Enes Yildirim
d28jjz0
d28jjz0

W publikacji podkreślono, że ostatni raz taką liczbę pożarów obserwowano jesienią 2022 r., przed ukraińską ofensywą na południu kraju, podczas której odbito Chersoń.

Statystyki "Economista" opierają się na prowadzonych dwa razy dziennie obserwacjach satelitarnych terytorium Ukrainy, które wykrywają obszary o podwyższonej temperaturze. Na podstawie danych sprzed wojny model komputerowy odrzuca wyniki, które najprawdopodobniej nie są związane z działaniami wojennymi.

Najnowszy odczyt z czwartku pokazuje wzrost pożarów na terenach kontrolowanych przez Rosjan. "Niełatwo powiedzieć, czy jest to początek tak zapowiadanej kontrofensywy (...) nasze dane nie świadczą jeszcze o poważnych natarciach Ukraińców czy zdobyczach terytorialnych" - zaznacza tygodnik.

"Badają rosyjską obronę"

"Pożary pokazują raczej wstępne ataki Ukraińców, które wydają się badać rosyjską obronę, szukać w niej słabych punktów i zmniejszać możliwość Rosjan do uzupełniania takich luk" - ocenia "Economist".

d28jjz0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Walki o Bachmut wciąż trwają. Ukraińcy mają plan

Rosnąca liczba pożarów była obserwowana już od 11 maja. Jak zauważa magazyn, są powody, by sądzić, że to właśnie tego dnia wojska ukraińskie zaczęły używać brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow, które pozwalają razić ufortyfikowane pozycje na tyłach pozycji rosyjskich.

Gdzie uderzą Ukraińcy?

"Ostateczny kierunek ukraińskiego uderzenia będzie prawdopodobnie zależał od tego, co pokażą wstępne ataki badające rosyjską obronę. Możliwymi kierunkami są okolice Chersonia na południu Ukrainy, tereny na wschód od Charkowa lub Donbas - pożary obserwowano na każdym z nich" - pisze tygodnik.

d28jjz0

"Zaskoczenie będzie jednak kluczowym elementem tej operacji, niezależnie od kierunku natarcia ukraińscy dowódcy będą chcieli do ostatniej chwili utrzymywać Rosjan, a także światową opinię publiczną w niewiedzy" - konkluduje "Economist".

Źródło: PAP/Economist

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28jjz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d28jjz0
Więcej tematów