Trwa ładowanie...

To zadecyduje o wyniku wyborów samorządowych. Polacy wskazali

Blisko połowa (47,2 proc.) badanych uważa, że przynależność partyjna kandydata jest kluczowym czynnikiem decydującym o ich wyborze w wyborach samorządowych.

Czym kierują się wyborcy w wyborach samorządowych?Czym kierują się wyborcy w wyborach samorządowych?Źródło: FORUM, fot: ANDRZEJ HULIMKA
dvui2mg
dvui2mg

Podczas badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, które odbyło się w dniach 12-14 stycznia 2024 r., uczestnikom zadano pytanie: "Czym Pana/i zdaniem głównie kierują się wyborcy w wyborach samorządowych?". 47,2 proc. respondentów uznało, że przynależność do konkretnej partii politycznej jest decydującym czynnikiem, który wpływa na ich decyzje wyborcze.

Z drugiej strony, niemal tyle samo respondentów (47 proc.) wybrało odpowiedź sugerującą, że wyborcy kierują się przede wszystkim "działaniem lokalnym kandydata, bez względu na jego opcję polityczną".

Pozostałe 5,8 proc. badanych przyznało, że nie jest w stanie jednoznacznie określić co jest dla nich najważniejsze podczas wyborów samorządowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS wraca do najgorszych lat. "Porażka będzie widoczna"

Zwolennicy obecnie rządzącej partii zdecydowanie bardziej cenią działania lokalne kandydata (58 proc.), podczas gdy zwolennicy opozycji skupiają się na przynależności partyjnej kandydata (60 proc.).

dvui2mg

Różnice w podejściu do wyborów samorządowych można zaobserwować również między płciami. Większość mężczyzn (52 proc.) uważa, że przynależność partyjna kandydata jest kluczowa, podczas gdy wśród kobiet dominuje przekonanie, że ważniejszy jest lokalny dorobek kandydata (49 proc.).

Również miejsce zamieszkania ma wpływ na preferencje wyborcze. Mieszkańcy wsi częściej niż mieszkańcy miast przywiązują większą wagę do konkretnych dokonań kandydata (58 proc. wskazań). Natomiast w miastach - niezależnie od ich wielkości - większość osób uważa, że decydująca jest przynależność partyjna (50 proc. wskazań w małych miastach, 61 proc. w średnich i 55 w dużych).

Badanie przeprowadzone przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zostało przeprowadzone na próbie 1000 osób, z wykorzystaniem metod CATI & CAWI, z równym podziałem na obie metody (ratio 50/50).

dvui2mg

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvui2mg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvui2mg
Więcej tematów