To się wydarzyło, gdy spałeś. Ważne wiadomości w poniedziałek rano
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Władze Tajwanu nie uznają zwierzchności Chin i prezydenta Xi Jinpinga
oprac. Karina Strzelińska
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Minister obrony Tajwanu ostrzegł w poniedziałek, że w tym roku Tajpej musi być przygotowany na "nagłe wejścia" chińskich wojsk w związku z rosnącym napięciem w Cieśninie Tajwańskiej - informuje Reuters. Chiu Kuo-cheng podkreślił, że "Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza może znaleźć wymówkę, by wkroczyć w obszary w pobliżu terytorialnej przestrzeni powietrznej i morskiej Tajwanu, ponieważ wyspa intensyfikuje współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi".
- W nocy z niedzieli na poniedziałek estoński Narodowy Komitet Wyborczy przekazał, że wybory parlamentarne w kraju wygrała Estońska Partia Reform. Premier Kaja Kallas, przewodnicząca zwycięskiego ugrupowania, podziękowała wyborcom i wszystkim kandydatom z listy - informuje Reuters.
- Szef grupy Wagnera, która walczy pod Bachmutem twierdzi, że odwrót jego formacji z miasta spowoduje "załamanie całego frontu". W nagraniu opublikowanym w sieci "kucharz Putina" sugeruje, że jeśli do tego dojdzie Kreml obwini jego najemników za klęskę w wojnie. Rosyjski oligarcha przekazał też, że jego jednostki cierpią na "głód amunicji". Film udostępnił na swoim oficjalnym profilu na Twitterze doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. "Prigożyn wpadł w panikę" - wskazał Anton Geraszczenko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Szef Pentagonu przybył w niedzielę do Jordanii. Lloyd Austin złoży wizytę w trzech krajach na Bliskim Wschodzie. - Celem jego podróży jest zapewnienie sojuszników USA o zaangażowaniu kraju w ich sytuację i bezpieczeństwo w regionie - poinformowali anonimowi amerykańscy urzędnicy. "Będzie naciskał na izraelskich przywódców, by dążyli do zmniejszenia napięć na Zachodnim Brzegu i pracowali nad wzmocnieniem więzi w rozmowach z egipskimi przywódcami, poruszając jednocześnie kwestie praw człowieka" - podkreśla Reuters.
- Kanclerz Niemiec w rozmowie z CNN odniósł się do działań i polityki Władimira Putina. Zdaniem Olafa Scholza dyktator "źle ocenił jedność Europy, Stanów Zjednoczonych i wszystkich przyjaciół Ukrainy, a także stałość dostaw broni przekazywanej Kijowowi". - Moim zdaniem konieczne jest, by Putin zrozumiał, że nie odniesie sukcesu swoją inwazją i imperialistyczną agresją i że musi wycofać wojska. To jest podstawa do rozmów - podkreślił.