"To poniewieranie Polski". Sędzia o zmianach w TK
"To przerażające poniewieranie Polski" - napisał Jarosław Wyrembak na portalu X. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego zaatakował rząd Donalda Tuska w związku z planami dotyczącymi TK. Natomiast, w kolejnym wpisie przekazał "dobrą wiadomość dla Polski".
"Preludium do zamachu na Trybunał Konstytucyjny przygotowane zostało w oparciu o schemat operacyjny dobrze wypróbowany przez znanych z historii zbrodniarzy, despotów i ich służby..." - tak sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Jarosław Wyrembak, zaczął swój wpis na platformie X.
Jego wypowiedź zawiera cztery punkty, w których opisuje działania rządu Donalda Tuska. Nazywa je "preludium do zamachu na Trybunał Konstytucyjny". "Wysączyć pod adresem TK w poddanych sobie mediach możliwie najwięcej inwektyw, najlepiej ustami marszałków Sejmu, Senatu i "autorytetów" zawsze gotowych do realizacji takich zadań" - brzmi pierwszy z punktów. W kolejnym opisuje, że nowy rząd ma za zadanie "wmówić ludziom, że dla obrony Konstytucji trzeba ją podeptać i odrzucić - także po to, by ignorować wyroki i inne orzeczenia TK".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dalej z CPK? "Rząd podejmie strategiczną decyzję"
W punkcie trzecim i czwartym sędzia TK nawiązuje do "manipulowania faktami", a także twierdzi, że obecny rząd ma w zamiarze "zastraszyć, zaszczuć sędziów TK, odebrać im głos i godność - a siebie kreować na nieomylnych, szlachetnych i genialnych mędrców.
"Dobra wiadomość dla Polski"
W innym wpisie Jarosław Wyrembak zapewnia: "Trybunał Konstytucyjny trwa i pracuje w oparciu o bardzo jasną i twardą podstawę konstytucyjnoprawną - musi przed nią zatrzymać się każda siła i każda przemoc, nawet jeżeli pochodzi od koalicyjnego bożka władzy, któremu wydało się, że wszystko może, w dodatku: że panować będzie po wieczne czasy".
Kim jest Jarosław Wyrembak?
Warto przypomnieć, że Jarosław Wyrembak 18 listopada 2015 z rekomendacji PiS został wybrany na członka Trybunału Stanu. Stanowisko to zajmował do 2018 r. Tego samego roku 26 stycznia Sejm podjął uchwałę o powołaniu go na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Złożył ślubowanie 30 stycznia 2018 r.
Zajął w TK miejsce zmarłego w 2017 Henryka Ciocha wybranego do Trybunału przez Sejm VIII kadencji, ponieważ wybrany przez Sejm VII kadencji Roman Hauser nie zrezygnował ze stanowiska sędziego NSA, które pełnił w chwili wyboru.
Źródło: X