Tłusty czwartek 2023. Jak smażyć pączki?
Tłusty czwartek to święto, które nieodłącznie kojarzone jest z pączkami. W tym dniu słodką przekąskę można kupić w wielu sklepach oraz cukierniach. Niektóre osoby planują również ich własnoręczne przygotowanie. Na czym usmażyć pączki, by były pulchne i świeże przez długi czas? Wybór odpowiedniego tłuszczu może zaważyć na ich smaku.
Historia pączków sięga starożytnego Rzymu, w którym spożywano je w czasie świąt obchodzonych na przełomie zimy i wiosny. W Polsce przekąski te początkowo nie były przyrządzane na słodko - miały postać ciasta nadziewanego słoniną, które jedzono przy okazji zapustów.
Pączki na tłusty czwartek. Kto nie zje ani jednego, będzie miał pecha
Zwyczaj przyrządzania słodkich pączków rozpowszechnił się w Polsce w XVI wieku. Niemal dwieście lat później zaczęto je przygotowywać w charakterystycznym, kulistym kształcie. Przez wiele wieków niektóre pączki przed smażeniem nadziewano migdałem lub orzechem włoskim. Według dawnych przesądów osoba, która na niego trafiła, będzie mieć w życiu szczęście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z pączkami wiąże się również inny, bardziej współczesny przesąd. Zgodnie z nim osobę, która w tłusty czwartek nie zje pączka, czeka nieszczęście. Według danych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w czasie słodkiego święta Polacy zjadają statystycznie nawet 100 milionów pączków, co w przeliczeniu daje nieco ponad 2,5 pączka na osobę.
Na czym smażyć pączki? Przedwojenny przepis Marii Ochorowicz-Monatowej
Przepisy na pączki mogą różnić się od siebie zarówno pod względem używanych składników, jak i sposobu ich przygotowania. Jedną z najważniejszych kwestii, dotyczących przygotowywania pączków jest rodzaj tłuszczu użytego podczas smażenia. Jak podaje kuchnia.wp.pl, "zgodnie z tradycją pączki muszą być smażone w głębokim tłuszczu, w wysokiej temperaturze. Odpowiednia ilość tłuszczu sprawi, że pączek będzie się smażył równomiernie oraz szybko, a wysoka temperatura zapobiegnie nasiąkaniu ciastka dodatkowymi kaloriami". Wśród wymienianych tłuszczów, wybór najczęściej pada na smalec.
Jedną z receptur, która cieszy się dużą popularnością, jest przepis Marii Ochorowicz-Monatowej, dziennikarki i autorki "Uniwersalnej książki kucharskiej" wydanej po raz pierwszy w 1910 roku. Wśród ponad 2 tysięcy receptur, znajdujących się w publikacji, znalazło się również kilka przepisów na pączki. Jak przygotowywano je przed wojną?
Składniki:
- 250 ml słodkiej śmietanki
- 12 żółtek
- 5 łyżek stołowych świeżego masła
- 6 łyżek cukru
- 40 g świeżych drożdży
- szczypta soli
- 500 g mąki pszennej krupczatki
- kieliszek (50 ml) araku.
Przygotowanie:
- Do ćwierć litra słodkiej śmietanki lekko zagrzanej, ale nie przegotowanej, wbić 12 żółtek, 5 łyżek stołowych sklarowanego młodego masła, 6 łyżek miałkiego cukru, 4 dkg drożdży, posolić i wszystko doskonale razem ubić na pianę, potem wsypać 1 ft. ryżanej suchej mąki, wlać kieliszek araku.
- Wybijać łyżką na misce uważając, aby ciasto było tak wolne jak kładzione kluski. Gdy dostanie pęcherzyków, postawić w ciepłem miejscu do wyrośnięcia na całą godzinę, a potem wyrzucić na stolnicę i wyrabiać pączki jak poprzednie.
- Do smalcu, na którym się mają smażyć, dodać przed stopieniem dobrą łyżkę wody, a nie przypalają się i dobrze się smażą.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.
Przepis pochodzi z książki "Uniwersalna książka kucharska" autorstwa Marii Ochorowicz-Monatowej.