Tłusty czwartek 2019. Co to za tradycja i skąd pochodzi. Ile kalorii mają pączki i faworki?
Tłusty czwartek to prawdziwe święto wszystkich łasuchów. W Polsce tradycyjnie z tej okazji będziemy zajadać się pączkami i faworkami. Sprawdź, ile mają kalorii oraz skąd pochodzi tłusty czwartek.
Tłusty czwartek 2019. Co to za tradycja i skąd pochodzi
Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym roku przypadł na dzień 28 lutego. W Polsce tradycyjnie tego dnia będziemy zajadać się różnymi smakołykami, najczęściej pączkami i faworkami. Nie ma chyba osoby, która nie dałaby się namówić na "coś słodkiego".
Tłusty czwartek sięga czasów pogaństwa. Dawniej był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, głównie mięs oraz piciu wina. Specjalnie na tłusty czwartek przygotowywano m.in. pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. W starożytnym Rzymie w podobny sposób obchodzono raz w roku tzw. tłusty dzień.
Dawniej na Małopolsce tłusty czwartek nazywany był combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa ta pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber (najprawdopodobniej postać fikcyjna). Według legendy człowiek ten był zły i surowy dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Umrzeć miał on właśnie w tłusty czwartek. W każdą rocznicę jego śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce.
Z czasem tłusty czwartek stał się zwyczajem związanym z tradycją chrześcijańską, był dniem poprzedzającym czas postu, który przygotowywał do Świąt Wielkanocnych.
Tłusty czwartek 2019. Ile kalorii mają pączki i faworki?
W Polsce zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek w wersji słodkiej pojawił się dopiero około XVI wieku. Różniły się one jednak od tych, które jadamy obecnie. Dawniej w środku ciasta ukrywany był migdał lub mały orzeszek, a ten, kto trafił na taki "szczęśliwy" pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.
Głównymi składnikami pączków są mąka i cukier. Finalnie wszystko razem smakuje wspaniale, jednak trzeba pamiętać, że są one smażone również w głębokim tłuszczu i nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych. Tym samym są bardzo kaloryczne, podobnie jak faworki.
Jeden pączek z lukrem i dżemem ważący 70 g to 292 kcal. Osoba ważąca ok. 70 kg na spalenie wspomnianej porcji pączka potrzebuje przez 29 minut jeździć na rowerze lub udać się na 56-minutowy spacer.
Porcja pięciu faworków ważąca 85 g to 434 kcal. Osoba ważąca ok. 70 kg na spalenie wspomnianej porcji faworków potrzebuje przez 43 minuty jeździć na rowerze lub udać się na 84-minutowy spacer.
Źródło: ilewazy.pl, wp.pl