TK próbuje blokować prace komisji ds. Pegasusa. Pojawił się dokument
Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej "zabezpieczeniem" próbuje zablokować prace posłów sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa - dowiedziała się Wirtualna Polska.
09.05.2024 | aktual.: 09.05.2024 17:13
Jak informuje dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski, Trybunał Konstytucyjny opublikował postanowienie, które może zablokować pracę posłów sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.
Jak wynika z treści dokumentu, Trybunał chce, żeby komisja śledcza ds. Pegasusa wstrzymała działania. Postanowienie wydali sędziowie Zbigniew Jędrzejewski, Stanisław Piotrowicz i Jarosław Wyrembak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabezpieczenie sprowadza się do tego, że według nich komisja śledcza ds. Pegasusa jest nielegalna i powinna wstrzymać prace.
Dziennikarz WP załącza również całą treść wspomnianego postanowienia.
Czytamy w nim, że "grupa posłów wniosła o udzielenie zabezpieczenia wnioskowi przez zobowiązanie Komisji (..) do powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych do czasu rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny wniosku (..)".
Dalej czytamy, że "wnioskodawca podkreślił, że wydanie przez Trybunał zabezpieczenia jest celowe i uzasadnione, albowiem jego spodziewanym skutkiem ma być powstrzymanie komisji śledczej od prowadzenia 'śledztwa sejmowego', które w sytuacji wydania przez Trybunał wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność podstawy prawnej określającej zakres działania komisji śledczej stanie się nielegalne i niewywołujące skutków prawnych wskutek utraty mocy obowiązującej zaskarżonego przepisu, a skutki w postaci dokonanych przez komisję czynności - nieodwracalne".
Jak zaznaczono, orzeczenie zapadło jednogłośnie.
Celem działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest też ustalenie, kto był odpowiedzialny nie tylko za zakup Pegasusa. Komisję interesują też podobne narzędzia, w tym oprogramowanie Hermes.
Czytaj również: Przyłębska pisze do Hołowni. "W sprzeczności z konstytucją"
Źródło: WP