Test rakietowy Korei Północnej. Jest oficjalny komunikat
W sobotę rano państwowa północnokoreańska agencja KCNA wydała oświadczenie w sprawie piątkowych testów rakietowych. Ujawniono, że pociski balistyczne krótkiego zasięgu wystrzelono z platformy kolejowej. Potwierdzono również, że na ćwiczeniach nie był obecny Kim Dzong Un.
W piątek południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła w kierunku wschodnim dwa pociski. W sobotę północnokoreańska agencja KCNA podała, że test odbył w celu "sprawdzenia i oceny biegłości w procedurach działania pułku kolejowego".
"Precyzyjnie uderzyły w cel"
- Pułk precyzyjnie uderzył w cel ustawiony na wschodnim wybrzeżu za pomocą dwóch taktycznych pocisków kierowanych – napisano w oświadczeniu.
Ujawniono, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un tym razem nie uczestniczył w ćwiczeniach. Ponadto podkreślono w komunikacie, że "pułk zademonstrował wysoką manewrowość i częstotliwość trafień" i przeanalizował sposoby "ustawienia właściwego systemu operacyjnego pocisków kolejowych w całym kraju".
Pociski przeleciały około 430 kilometrów
Według dowództwa armii Korei Płd. pociski wystrzelono z prowincji Pjongan Północny, która leży w północno-zachodniej części KRLD, przy granicy z Chinami.
Pociski przeleciały około 430 kilometrów na wysokości 36 km. Pierwszy z nich wykryto o godz. 14.41 czasu miejscowego (godz. 6.41 w Polsce), a drugi 11 minut później.
"Rakieta podobna do rosyjskiej"
Pierwszy test pocisków instalowanych na platformach kolejowych Korea Płn. przeprowadziła we wrześniu 2021 roku. Wtedy także wystrzelono dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, a agencja Kyodo pisała, że były to prawdopodobnie dwie sztuki zaktualizowanej wersji KN-23, nowego typu pocisku balistycznego krótkiego zasięgu, znanego z lotu po nieregularnej trajektorii. Eksperci wojskowi twierdzą, że broń ta jest podobna do zaawansowanego pocisku balistycznego produkowanego w Rosji.
To trzecia próba rakietowa Korei Płn. w ostatnich dniach. W czasie poprzednich dwóch Pjongjang testował pociski hipersoniczne.
Źródło: PAP