Telepraca szansą dla kobiet?
Telepraca, czyli praca wykonywana w domu przy wykorzystaniu telefonu, komputera, Internetu i innych nowoczesnych technik komunikacji, może byc szansą dla wielu bezrobotnych, zwłaszcza kobiet.
W czwartek w Warszawie rozpoczyna się dwudniowa konferencja międzynarodowa poświęcona telepracy, zorganizowana przez Fundację Centrum Promocji Kobiet.
Wiceprezes Fundacji Daria Sowińska-Milewska powiedziała, że konferencja ta ma na celu przedstawienie pracodawcom możliwości, jakie daje zatrudnianie telepracowników, a także wyjaśnienie prawnych aspektów takiej pracy w Polsce.
Telepraca może polegać na księgowaniu, przygotowywaniu projektów, tłumaczeń, wykonywaniu prostych prac administracyjnych, biurowych. Jest to praca dla osób mających wykszatałcenie specjalistyczne, posiadających komputer, Internet.
Daria Sowińska- Milewska podkreśliła, że nasi pracodawcy bronią się przed zatrudnianiem telepracowników. W państwach Unii Europejskiej telepraca funkcjonuje jako praca etatowa. Wykonujący ją pracownik ma zabezpieczenie socjalne i społeczne, ubezpieczenie.
Z badań Fundacji Promocji Kobiet wynika, że około 30% pracodawców chciałoby się dowiedzieć, co to jest telepraca, jak z niej korzystać, jakie korzyści ekonomiczne daje zatrudnianie telepracowników.
Daria Sowińska-Milewska wyjaśniła, że praca taka przynosi konkretne oszczędności pracodawcom. Nie muszą oni, między innymi, płacić za wynajmowanie biura, za energię elektryczną. Pracownik zyskuje za to czas, przeznaczany do tej pory na dojazdy do pracy.(iza)