Te jadalne i trujące - wystawa grzybów z Puszczy Białowieskiej
Około dwustu gatunków grzybów
jadalnych, niejadalnych i trujących występujących w Puszczy
Białowieskiej oglądać można na dorocznej wystawie otwartej w Białowieży (podlaskie).
18.09.2004 15:35
Prezentowane są żywe grzyby zebrane w lesie, dlatego oglądać je można tylko do poniedziałku. Wystawę po raz dziesiąty zorganizował Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.
Grzyby zbierali w kilku puszczańskich siedliskach pracownicy parku, uczniowie i studenci. W Ośrodku naukowcy oznaczyli okazy.
Jednym z celów wystawy jest pokazanie grzybów trujących, które często są mylone z jadalnymi. Zaprezentowano także huby i grzyby do nich podobne.
Nazwy wielu gatunków nic nie mówią nawet wytrawnym grzybiarzom. Zobaczyć można np. trzęsaka, ozorek dębowy, pięknoroga lepkiego, gałęziaka zbitego, przyczepkę falistą czy łzawika złocistozarodnikowego.
Pracownicy parku oceniają, że w Puszczy Białowieskiej zbieranych jest najwyżej dwadzieścia kilka gatunków grzybów jadalnych.
Obecnie w puszczy jest bardzo sucho, co odbiło się także na liczbie gatunków pokazywanych na wystawie w Białowieży.
Szacuje się, że w Puszczy Białowieskiej występuje od pięciu do siedmiu tysięcy gatunków grzybów, ale zaledwie połowa z nich to tzw. grzyby kapeluszowe. Grzyby odgrywają ważną rolę w ekosystemach leśnych, bo przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Rosną nie tylko w ściółce leśnej, ale także na pniach drzew.