Trwa ładowanie...

Tatry. Banery na Giewoncie. Prokuratura o transparentach Andrzeja Dudy, LGBT i Strajku Kobiet

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem wpłynęły trzy zawiadomienia ws. wywieszania baneru lub flagi na krzyżu na Giewoncie. W sprawie transparentu z wizerunkiem prezydenta i tęczowej flagi nie dopatrzono się znamion czynu zabronionego. W toku jest sprawa baneru Strajku Kobiet.
Share
Banery i flagi na krzyżu na Giewoncie w Tartach. Prokuratura o postępowaniach (Kolaż WP)
Banery i flagi na krzyżu na Giewoncie w Tartach. Prokuratura o postępowaniach (Kolaż WP)Źródło: Flickr, Fot: Czubaka22
dtvzlli

Zakopiańska prokuratura informuje, że w tym roku wpłynęły do niej trzy zawiadomienia dotyczące wywieszenia baneru lub flagi na krzyżu na Giewoncie w Tatrach. Śledztwo było prowadzone w kierunku obrazy uczuć religijnych. W dwóch przypadkach nie dopatrzono się znamion czynu zabronionego. Ostatnia sprawa jest w toku.

Transparent z wizerunkiem Andrzeja Dudy na szczycie konstrukcji w Tatrach

Jako pierwszy z wymienionych został wywieszony baner z wizerunkiem Andrzeja Dudy. Stało się to na początku lipca przed drugą turą wyborów prezydenckich. W tej sprawie odmówiono wszczęcia śledztwa, ponieważ nie stwierdzono znamion czynu zabronionego. Na decyzję prokuratura wpłynęło zażalenie. Po tym jak Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uzupełni braki formalne, sprawie zostanie nadany dalszy bieg.

dtvzlli

Do kolejnego przypadku wywieszenia flagi na krzyżu na Giewoncie doszło w połowie sierpnia. Wówczas zawisła flaga LGBT, która podobnie jak transparent z wizerunkiem prezydenta, szybko znikła. Sprawa tęczowej flagi została umorzona pod koniec listopada. Tu również śledczy nie dopatrzyli się obrazy uczuć religijnych. Postanowienie jest jednak nieprawomocne, a zawiadamiający także może złożyć zażalenie.

Strajk Kobiet wywiesił baner na krzyżu na Giewoncie. Sprawa w toku

W toku jest za to sprawa baneru Strajku Kobiet z napisem "Przemoc domowa to nie tradycja", który na szczycie konstrukcji w Tatrach został umieszczony w okolicy pierwszego tygodnia listopada. Na razie nie zapadła żadna decyzja. Krzyż na Giewoncie jest wpisany do rejestru zabytków, więc wieszanie na nim jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.

József Szajer i seksafera w Brukseli. Beata Kempa oburzona

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtvzlli

Podziel się opinią

Share
dtvzlli
dtvzlli
Więcej tematów