Takich temperatur jeszcze nie było. Najgorętsze lato w historii
Za nami najgorętsze lato, a prawdopodobnie także i rok w historii pomiarów. Rekordowe temperatury utrzymywały się zarówno w Europie, jak i globalnie. Po danych z pierwszych ośmiu miesięcy roku można się spodziewać, że pobity zostanie niechlubny rekord z 2023 roku.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Według danych unijnej służby klimatycznej "Copernicus", tegoroczne lato, liczone od 1 czerwca do 31 sierpnia, było rekordowo gorące zarówno globalnie, jak i w Europie.
Z wyjątkowo długimi falami upałów zmagali się również mieszkańcy południowej i wschodniej części Polski. Również na pozostałych obszarach były wyjątkowo ciepło, a średnia temperatur zdecydowanie przekroczyła tą z lat 1991-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Temperatura rośnie na całym świecie
Jak wyliczają eksperci z ośrodka "Copernicus", rekordowa była również temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli od września 2023 do sierpnia 2024.
Z danych zebranych z tysięcy stacji meteorologicznych na całym świecie wynika, że średnia globalna temperatura w tym okresie była aż o 1,64 stopnia wyższa od tej z drugiej połowy XIX wieku.
Rekordowe osiem miesięcy
Rekordowo ciepłe było również pierwsze osiem miesięcy tego roku. Pozwala to przypuszczać, że bieżący rok odbierze tytuł najgorętszego roku w historii pomiarów dotychczasowemu rekordziście - 2023.
W samej Europie najgorętszym rokiem w historii upałów był 2020.
Źródło: Copernicus EU, "Gazeta Wyborcza"