Trwa ładowanie...

Takich temperatur jeszcze nie było. Najgorętsze lato w historii

Za nami najgorętsze lato, a prawdopodobnie także i rok w historii pomiarów. Rekordowe temperatury utrzymywały się zarówno w Europie, jak i globalnie. Po danych z pierwszych ośmiu miesięcy roku można się spodziewać, że pobity zostanie niechlubny rekord z 2023 roku.

Za nami najgorętsze lato w historii pomiarówZa nami najgorętsze lato w historii pomiarówŹródło: Twitter, fot: Copernicus EU
d34hh9r
d34hh9r

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Według danych unijnej służby klimatycznej "Copernicus", tegoroczne lato, liczone od 1 czerwca do 31 sierpnia, było rekordowo gorące zarówno globalnie, jak i w Europie.

Z wyjątkowo długimi falami upałów zmagali się również mieszkańcy południowej i wschodniej części Polski. Również na pozostałych obszarach były wyjątkowo ciepło, a średnia temperatur zdecydowanie przekroczyła tą z lat 1991-2020.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odbudować czy przenieść dom? "Taka dyskusja jest potrzebna"

Temperatura rośnie na całym świecie

Jak wyliczają eksperci z ośrodka "Copernicus", rekordowa była również temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli od września 2023 do sierpnia 2024.

d34hh9r

Z danych zebranych z tysięcy stacji meteorologicznych na całym świecie wynika, że średnia globalna temperatura w tym okresie była aż o 1,64 stopnia wyższa od tej z drugiej połowy XIX wieku.

Rekordowe osiem miesięcy

Rekordowo ciepłe było również pierwsze osiem miesięcy tego roku. Pozwala to przypuszczać, że bieżący rok odbierze tytuł najgorętszego roku w historii pomiarów dotychczasowemu rekordziście - 2023.

W samej Europie najgorętszym rokiem w historii upałów był 2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Copernicus EU, "Gazeta Wyborcza"

d34hh9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hh9r
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj