Rosjanie zniszczyli wszystko. Te zdjęcia obiegły świat
Armia rosyjska od tygodni atakuje Bachmut na wschodzie Ukrainy. Siły zbrojne Władimira Putina nie są w stanie zdobyć miasta, więc obróciły je w ruinę. Na ujawnionych nagraniach widać doszczętnie zniszczone domy i spalone gospodarstwa.
Bachmut to liczące przed wojną 70 tysięcy mieszkańców miasto w obwodzie donieckim, które po wielu tygodniach intensywnych walk pozostaje niezdobyte. Rosjanie wielokrotnie podejmowali próby jego zajęcia, lecz ich wojska były wypierane przez siły ukraińskie.
Armia Putina regularnie bombarduje Bachmut, a celami przestały już być obiekty wojskowe czy infrastruktura. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać doszczętnie zniszczone osiedla mieszkaniowe i spalone domy.
Bachmut doszczętnie zniszczony
Generał broni rezerwy Wojska Polskiego dr Mirosław Różański kilka dni temu w rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że na ten odcinek frontu Rosjanie kierują żołnierzy o niskim morale i fatalnym przygotowaniu. - Rosja jest w okresie ponoszenia kolejnych porażek militarnych. Działania, które są prowadzone m.in. pod Bachmutem, są determinacją, która wyraża się tym, że żołnierze nieprzygotowani, źle dowodzeni, są wysyłani na front. To element barbarzyństwa, który od dawna obserwujemy. Żołnierze są odczłowieczeni - podkreślił.
Strona ukraińska ocenia, że Bachmut i jego okolice to aktualnie "najbardziej krwawy, brutalny i ciężki" rejon w działaniach zbrojnych, a armia Putina kieruje tam dodatkowe siły i broń.
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty przyznał, że według ukraińskich ekspertów ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie zmieni przebiegu wojny, a będzie mieć efekt głównie symboliczny.
- Przeciwnik ponosi ogromne straty, codziennie właśnie na kierunku bachmuckim jest największa koncentracja strat. W ciągu doby Rosjanie mieli 81 zabitych i 68 rannych. To średnia liczba na tym kierunku - powiedział w sobotę Czerewaty, cytowany przez portal nv.ua.
Taką opinię ogłosił w sobotę wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii. "Rosja nadaje priorytet Bachmutowi jako głównemu kierunkowi ofensywy od początku sierpnia 2022 roku. Zdobycie miasta miałoby ograniczoną wartość operacyjną, choć potencjalnie pozwoliłoby Rosji zagrozić większym obszarom miejskim Kramatorska i Słowiańska. Jednak kampania jest nieproporcjonalnie kosztowna w stosunku do tych możliwych zysków. Istnieje realna możliwość, że zdobycie Bachmutu stało się dla Rosji przede wszystkim symbolicznym, politycznym celem" - oceniono.
Według tej analizy rosyjski plan zakłada prawdopodobnie "okrążenie miasta z taktycznymi posunięciami na północ i południe".
Wskazano, że w ostatnich dniach Rosja najprawdopodobniej poczyniła niewielkie postępy na południowej osi tego natarcia, gdzie stara się umocnić ograniczone przyczółki na zachód od bagnistego terenu wokół niewielkiej rzeki Bachmutka.