Tak ma wyglądać nowe centrum Poznania - Święty Marcin przejdzie metamorfozę
W 2022 r. na ul. Święty Marcin na wysokości Alf będziemy spacerować bulwarem w cieniu drzew. Na samej ulicy ma powstać nowy przystanek tramwajowy, a cała okolica być objęta strefą Tempo 30. Tak przynajmniej zakłada wybrana przez miasto koncepcja zagospodarowania ścisłego centrum.
30.11.2015 | aktual.: 06.12.2015 10:32
Przebudowa ul. Święty Marcin była jedną z ważniejszych inwestycji na najbliższe lata zapowiadaną jeszcze przez Ryszarda Grobelnego. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sierpniu tego roku ogłoszono konkurs na koncepcję zagospodarowania nie tylko samej ulicy, ale też jej najbliższej okolicy. Władze miasta właśnie ogłosiły wyniki. Zwyciężył projekt autorstwa Studia ADS z Poznania – tego samego, które zaprojektowało m.in. Stary Browar, port lotniczy Ławica czy Galerię MM.
- Z uwagi na przedmiot prac i proponowane rozwiązania przyznaliśmy miejsce 1, 3 oraz 4. Takim posunięciem podkreśliliśmy pomysłowość zwycięskiej koncepcji - mówił podczas ogłoszenia wyników Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego.
Zwycięska koncepcja zakłada, że zarówno Święty Marcin jak i jego najbliższa okolica mają przede wszystkim być przestrzenią przyjazną dla pieszych. Na samym Świętym Marcinie na odcinku od ul. Kościuszki do Al. Marcinkowskiego ruch kołowy będzie się odbywał tylko po jednym pasie w każdą stronę. Samochody mają całkowicie zniknąć z ulic 27 Grudnia, Kantaka i Gwarnej. Cały obszar ma być też objęty strefą Tempo 30, co ma ułatwić rowerzystom bezpieczne poruszanie się jezdnią.
Koncepcja zakłada utworzenie dodatkowego przystanku tramwajowego typu wiedeńskiego na ul. Święty Marcin przy skrzyżowaniu z ul. Ratajczaka, wzdłuż której zostanie położone nowe torowisko.
Uwolniona poprzez zwężenie jezdni przestrzeń ma zostać przeznaczona przede wszystkim na ruch pieszy i zieleń. Wzdłuż całej ulicy ma zostać posadzony szpaler wysokich drzew.
Na wysokości wieżowców Alfa ma powstać bulwar nie tylko z drzewami, ale też przestrzenią, na której będzie można organizować np. jarmarki świąteczne itp. Główną przestrzenią służącą wydarzeniom kulturalnym ma pozostać plac przed CK Zamek, z którego ostatecznie całkowicie zniknie parking.
Bez wątpienia ciekawym pomysłem jest propozycja odtworzenia wież na Zamku Cesarskim i kościele św. Marcina, które mają stanowić „uzupełnienie przestrzeni muzealnej, gastronomicznej i innej”. O ich kształcie ma zdecydować dodatkowy konkurs.
Przy kościele Świętego Marcina ma z kolei powstać skwer pod Czerwonym Kasztanem z placem zabaw. Za kościołem ma natomiast powstać zaułek Adama Mickiewicza z pozostałościami pierwszego na ziemiach polskich pomnika wieszcza z fontanną.
- Zaproponowaliśmy rozwiązania, które mają szansę być zrealizowane. To m.in. plac zabaw czy przestrzenie, które będzie można ciągle zmieniać i wykorzystywać w zależności od potrzeb - mówi Mateusz Przybyłowski, jeden z twórców zwycięskiego projektu.
Nagrodzenie koncepcji nie oznacza, że zostanie ona zrealizowana w 100 proc. Ostateczny projekt i dokumentacja techniczna mają być gotowe w drugiej połowie 2016 r. i wtedy zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. Prace rozpoczną się w 2017 r. i będą prowadzone etapami, aby nie powodować całkowitego paraliżu śródmieścia. Całość ma być gotowa w 2022 r.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .