Trwa ładowanie...
d3uevpt

Tak Duda zostanie prezydentem. Dostanie kanapkę zamiast obiadu

Uroczystości związane z inauguracją prezydentury Andrzeja Dudy rozpoczną się o godz. 10:00 i potrwają cały dzień. W tym czasie głowa państwa nie będzie miała nawet chwili na obiad. - Może co najwyżej zjeść w biegu kanapkę i trochę się napić. Posiłek je się dopiero o 19:00 - mówi WP dr Janusz Sibora, ekspert ds. protokołu dyplomatycznego. Jednym z najważniejszych elementów uroczystości jest odczytanie treści przysięgi przez prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie. - W minionych latach dochodziło tu do wpadek, więc radziłbym uważać na słowa - dodaje dr Sibora.
Share
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaŹródło: PAP, Fot: Paweł Topolski
d3uevpt

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 w Sejmie, gdzie Andrzej Duda złoży przysięgę. - Prezydent musi dokładnie odczytać jej treść. Bronisław Komorowski zamiast "dobro ojczyzny" powiedział "dobrość ojczyzny". Ratowano się tym, że ma też wersję pisaną i nie trzeba było ceremoniału powtarzać. Ale Barack Obama nie miał tyle szczęścia i po pomyłce musiał przeczytać przysięgę ponownie - mówi dr Janusz Sibora.

Na uroczystości zaprzysiężenia będą odchodzący prezydent Bronisław Komorowski, a także jego poprzednicy Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Zwyczaj zapraszania do Sejmu odchodzącego prezydenta zapoczątkował Lech Kaczyński. Wcześniejsi prezydenci nie chcieli widzieć na zaprzysiężeniu swoich poprzedników.

Po zaprzysiężeniu w jednej z sal sejmowych para prezydencka spotka się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Duże kontrowersje wywołał Aleksander Kwaśniewski, który po wyjściu z Sejmu pojechał prosto do siedziby swojej macierzystej partii SLD.

d3uevpt

Sala obrad Sejmu nie jest klimatyzowana, podobnie jak Zamek Królewski, gdzie prezydent otrzyma odznaki Orderu Orła Białego oraz Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Przy upale sięgającym 37 stopni garnitur nie będzie sprzyjał prezydentowi. - Andrzej Duda jest jednak młody i nie powinno być problemów z kondycją. Najważniejsze, żeby na zewnątrz cały czas ktoś czuwał z parasolem, chroniącym przed słońcem - mówi ekspert ds. protokołu dyplomatycznego.

Mimo wysokiej temperatury pierwsza dama Agata Duda nie może sobie pozwolić na przewiewną sukienkę na ramiączkach, z dużym dekoltem, czy zdejmowanie kolejnych warstw ubrania. - Barack Obama w czasie wizyty w Berlinie, przy dużym upale, gdy przemówienie zaplanowano na zewnątrz, zaproponował wszystkim gościom, by razem z nim zdjęli marynarki. Zostało to bardzo dobrze przyjęte. Zaprzysiężenie to jednak inna ranga wydarzenia - podkreśla dr Sibora.

Poza napojami, które w krótkich przerwach będą pierwszej parze podawali współpracownicy, Andrzej i Agata Duda muszą się obyć bez posiłku przez cały dzień. - Takie są zasady dyplomacji. W grę wchodzi tylko kanapka zjedzona w przerwie miedzy kolejnymi punktami uroczystości - mówi dr Janusz Sibora.

O godz. 15:00 nowy prezydent zostanie powitany w Pałacu Prezydenckim. Aleksandra Kwaśniewskiego witał tam… kucharz. Gdy głową państwa został Lech Kaczyński, czekał na niego szef gabinetu ustępującego prezydenta, na powitanie poczęstował go chlebem i solą. Andrzeja Dudę przywita szef kancelarii Bronisława Komorowskiego Jacek Michałowski. Jak przypomina dr Sibora, przed II wojną światową obowiązywał zwyczaj, że nowy prezydent odwoził odchodzącego swoim powozem do jego prywatnej siedziby. Jutro jednak Bronisław Komorowski wróci do domu w towarzystwie żony. Nadal jednak przysługuje mu służbowa limuzyna.

d3uevpt

Podziel się opinią

Share
d3uevpt
d3uevpt
Więcej tematów