Trwa ładowanie...
dzdf4qi

Tajny list Rosji do USA. Chce współpracy w Syrii

Rosja zaproponowała Stanom Zjednoczonym współpracę w odbudowie Syrii. Tajną notę do swojego amerykańskiego odpowiednika wysłał w tej sprawie szef rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerij Gierasimow. USA chłodno zareagowały na tę ofertę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walerij Gierasimow w imieniu Rosji zaproponował Stanom Zjednoczonym współpracę w odbudowie Syrii
Walerij Gierasimow w imieniu Rosji zaproponował Stanom Zjednoczonym współpracę w odbudowie Syrii (PAP)
dzdf4qi

"Rosja wykorzystała ściśle strzeżony kanał komunikacyjny z najwyższym generałem Stanów Zjednoczonych, aby zaproponować byłemu wrogowi z czasów zimnej wojny współpracę w odbudowie Syrii i repatriacji uchodźców do kraju rozdartego wojną" - napisał Reuters, powołując się na rządową notatkę USA.

Propozycja została przesłana 19 lipca przez szefa Sztabu Generalnego Sił Rosji gen. Walerija Gierasimowa do szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Josepha Dunforda. Odpowiedź USA była chłodna - mogłaby wesprzeć taką ofertę, gdyby jej skutkiem były wolne wybory w Syrii, nadzorowane przez ONZ. Waszyngton odebrał propozycję Rosji jako próbę utrzymania przy władzy obecnego prezydenta Syrii, Baszara al-Asada.

dzdf4qi

Gierasimow zaproponował też oparcie się o trójstronne porozumienie USA, Rosji i Jordanii z 2017 r. i utworzenie wspólnej komisji. Miałaby ona na celu wdrożenie planu odbudowy kraju i powrotu uchodźców do kraju. W piśmie zasugerowano również, by Stany Zjednoczone i Rosja utworzyły wspólną grupę finansującą odbudowę infrastruktury w Syrii.

Zobacz też: "Dywizjon 303" - pierwszy zwiastun filmu

Obaj generałowie odmówili komentowania korespondencji.

Według najnowszych szacunków ONZ odbudowa Syrii będzie kosztować co najmniej 250 miliardów dolarów. Trwający siedem lat konflikt pochłonął pół miliona ofiar 5,5 miliona opuściło kraj, a kolejne 6,5 miliona pozostało w kraju, ale zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzdf4qi

Podziel się opinią

Share
dzdf4qi
dzdf4qi
Więcej tematów