Senat USA zatwierdził nowego szefa sił zbrojnych
Senat USA zatwierdził generała piechoty morskiej Josepha Dunforda na nowego przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Ma od października zastąpić na tym stanowisku gen. Martina Dempseya.
30.07.2015 | aktual.: 30.07.2015 03:38
59-letni gen. Dunford, obecnie dowódca Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (marines) jest powszechnie szanowanym i mającym ponad 30-letnie doświadczenie wojskowym m.in. w misjach w Afganistanie i Iraku.
Jego nominacja, ogłoszona w maju przez prezydenta Baracka Obamę, nie budziła kontrowersji. Senat zatwierdził ją przez aklamację.
Dunford ma zastąpić gen. Dempseya, który jesienią odchodzi z zajmowanego od czterech lat stanowiska przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.
Dunford dowodził międzynarodową koalicją w Afganistanie od lutego 2013 do sierpnia 2014 roku, kiedy zmianie uległ charakter misji. W październiku 2014 r. został dowódcą Korpusu Piechoty Morskiej. Jego kariera wojskowa rozwija się bardzo szybko. Z generała jednogwiazdkowego awansował na czterogwiazdkowego w ciągu zaledwie trzech lat.
Podczas przesłuchania w Senacie na początku lipca Dunford, odpowiadając na pytania, kto stanowi obecnie największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, wskazał na Rosję. Ponadto powiedział, że byłoby rozsądnie, gdyby USA zbroiły Ukrainę, tak, by "mogła bronić się przed rosyjską agresją". Biały Dom komentował, że poglądy Dunforda niekoniecznie są zgodne z poglądami wyrażanymi przez doradców ds. bezpieczeństwa Obamy.
Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów jest najwyższym rangą wojskowym w całych siłach zbrojnych USA i jednocześnie doradcą do spraw wojskowych prezydenta USA oraz ministra obrony. Przewodniczy odbywającym się w Pentagonie posiedzeniom kolegium, w którego skład, oprócz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, wchodzą szefowie sztabów: Armii (Wojsk Lądowych), Sił Powietrznych oraz Szef Operacji Morskich i komendant Korpusu Piechoty Morskiej.
Kadencja przewodniczącego kolegium połączonych szefów sztabów trwa dwa lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia, czyli maksymalnie sześć lat.