Trwa ładowanie...
d2sysa5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Senat USA zatwierdził nowego szefa sił zbrojnych

Senat USA zatwierdził generała piechoty morskiej Josepha Dunforda na nowego przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Ma od października zastąpić na tym stanowisku gen. Martina Dempseya.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senat USA zatwierdził nowego szefa sił zbrojnych
(Twitter)
d2sysa5

59-letni gen. Dunford, obecnie dowódca Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (marines) jest powszechnie szanowanym i mającym ponad 30-letnie doświadczenie wojskowym m.in. w misjach w Afganistanie i Iraku.

Jego nominacja, ogłoszona w maju przez prezydenta Baracka Obamę, nie budziła kontrowersji. Senat zatwierdził ją przez aklamację.

Dunford ma zastąpić gen. Dempseya, który jesienią odchodzi z zajmowanego od czterech lat stanowiska przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

d2sysa5

Dunford dowodził międzynarodową koalicją w Afganistanie od lutego 2013 do sierpnia 2014 roku, kiedy zmianie uległ charakter misji. W październiku 2014 r. został dowódcą Korpusu Piechoty Morskiej. Jego kariera wojskowa rozwija się bardzo szybko. Z generała jednogwiazdkowego awansował na czterogwiazdkowego w ciągu zaledwie trzech lat.

Podczas przesłuchania w Senacie na początku lipca Dunford, odpowiadając na pytania, kto stanowi obecnie największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, wskazał na Rosję. Ponadto powiedział, że byłoby rozsądnie, gdyby USA zbroiły Ukrainę, tak, by "mogła bronić się przed rosyjską agresją". Biały Dom komentował, że poglądy Dunforda niekoniecznie są zgodne z poglądami wyrażanymi przez doradców ds. bezpieczeństwa Obamy.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów jest najwyższym rangą wojskowym w całych siłach zbrojnych USA i jednocześnie doradcą do spraw wojskowych prezydenta USA oraz ministra obrony. Przewodniczy odbywającym się w Pentagonie posiedzeniom kolegium, w którego skład, oprócz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, wchodzą szefowie sztabów: Armii (Wojsk Lądowych), Sił Powietrznych oraz Szef Operacji Morskich i komendant Korpusu Piechoty Morskiej.

Kadencja przewodniczącego kolegium połączonych szefów sztabów trwa dwa lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia, czyli maksymalnie sześć lat.

d2sysa5

Zobacz również: Strzelanina w kompleksie wojskowym w USA

Podziel się opinią

Share

d2sysa5

d2sysa5
d2sysa5
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów