Trwa ładowanie...
d24bqdx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

SBU: ideologiem wojny w Donbasie jest szef rosyjskiego sztabu Walerij Gierasimow

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i prokuratura wojskowa dysponują dowodami, że głównym ideologiem konfliktu zbrojnego w Donbasie na wschodniej Ukrainie jest szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walerij Gierasimow
Walerij Gierasimow (PAP, Fot: ITAR-TASS/Ilya Pitalev)
d24bqdx

Kijów może także udowodnić, że w ubiegłym roku, podczas walk pod Iłowajskiem, gdzie według oficjalnych informacji zginęło ponad 360 ukraińskich wojskowych, znajdowało się 3,5 tysiąca żołnierzy armii Federacji Rosyjskiej - oświadczyli naczelnik głównego zarządu śledczego SBU Hryhorij Ostafijczuk i główny prokurator wojskowy Anatolij Matios.

- Ideologiem agresywnej wojny i konfliktu na wschodzie Ukrainy jest - co możemy stwierdzić na podstawie posiadanych materiałów - szef sztabu generalnego Federacji Rosyjskiej Gierasimow - powiedział Matios na wspólnej konferencji prasowej.

- Dowodów jest wiele. Są to zeznania świadków, dokumenty, raporty wywiadowcze i raporty z działań bojowych. Wszystkie te dokumenty znajdują się w materiałach śledztwa - wyjaśnił Ostafijczuk.

d24bqdx

Ukraina posiada także rosyjski sprzęt wojskowy, porzucony przez Rosjan na jej terytorium. Wszystko to zostanie wykorzystane w procesie sądowym o wywołanie konfliktu w Donbasie - poinformowano. Głównymi podejrzanymi będą w nim Gierasimow i dziesięciu innych wojskowych rosyjskich, za którymi Kijów rozesłał już listy gończe - przekazał przedstawiciel SBU.

Wydarzenia pod miastem Iłowajsk na wschód od Doniecka rozegrały się pod koniec sierpnia 2014 r. Oddziały ukraińskie zostały tam otoczone przez przeważające siły separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej i poniosły ogromne straty.

d24bqdx

Podziel się opinią

Share

d24bqdx

d24bqdx
Więcej tematów