Trwa ładowanie...
d8ji0zt

SBU: ideologiem wojny w Donbasie jest szef rosyjskiego sztabu Walerij Gierasimow

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i prokuratura wojskowa dysponują dowodami, że głównym ideologiem konfliktu zbrojnego w Donbasie na wschodniej Ukrainie jest szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow.
Share
Walerij Gierasimow
Walerij GierasimowŹródło: PAP, Fot: ITAR-TASS/Ilya Pitalev
d8ji0zt

Kijów może także udowodnić, że w ubiegłym roku, podczas walk pod Iłowajskiem, gdzie według oficjalnych informacji zginęło ponad 360 ukraińskich wojskowych, znajdowało się 3,5 tysiąca żołnierzy armii Federacji Rosyjskiej - oświadczyli naczelnik głównego zarządu śledczego SBU Hryhorij Ostafijczuk i główny prokurator wojskowy Anatolij Matios.

- Ideologiem agresywnej wojny i konfliktu na wschodzie Ukrainy jest - co możemy stwierdzić na podstawie posiadanych materiałów - szef sztabu generalnego Federacji Rosyjskiej Gierasimow - powiedział Matios na wspólnej konferencji prasowej.

- Dowodów jest wiele. Są to zeznania świadków, dokumenty, raporty wywiadowcze i raporty z działań bojowych. Wszystkie te dokumenty znajdują się w materiałach śledztwa - wyjaśnił Ostafijczuk.

d8ji0zt

Ukraina posiada także rosyjski sprzęt wojskowy, porzucony przez Rosjan na jej terytorium. Wszystko to zostanie wykorzystane w procesie sądowym o wywołanie konfliktu w Donbasie - poinformowano. Głównymi podejrzanymi będą w nim Gierasimow i dziesięciu innych wojskowych rosyjskich, za którymi Kijów rozesłał już listy gończe - przekazał przedstawiciel SBU.

Wydarzenia pod miastem Iłowajsk na wschód od Doniecka rozegrały się pod koniec sierpnia 2014 r. Oddziały ukraińskie zostały tam otoczone przez przeważające siły separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej i poniosły ogromne straty.

d8ji0zt

Podziel się opinią

Share
d8ji0zt
d8ji0zt
Więcej tematów