Tajemnicza i niebezpieczna - warszawska Praga
Warszawska Praga lat siedemdziesiątych
Takiej Pragi już nie ma
"Zła sława niebezpiecznej i gorszej dzielnicy, towarzyszyła prawobrzeżnej Warszawie i jej okolicom niemal od zawsze. (...) Nawet w czasie okupacji, gdy brakowało w Warszawie mieszkań, a po przesiedleniu praskich Żydów do getta całe kamienice stały tu puste, niemieccy urzędnicy poszukiwali mieszkań dla swych robotników wszędzie, byle nie na Pradze..." - pisze we wstępie do albumu "Praga w starej fotografii" Elżbieta Wichrowska.
Praga to szczególnie miejsce na mapie Warszawy. Fotograficzny reportaż Jerzego Woropińskiego to opowieść o Pradze lat siedemdziesiątych. O praskich miejscach świętych i - przede wszystkim - o tych przeklętych, gdzie w prawie każdej bramie i o każdej porze w czasach PRL-u można było dostać samogon, spirytus, wódkę - wszystko, czego dusza zapragnie. Ale skąd też czasami wychodziło się bez zegarka czy torebki - jeżeli się miało szczęście, bo bywało gorzej...
Tajemnicza, pełna życia, niebezpieczna - warszawska Praga lat siedemdziesiątych to dzielnica, której nie da się porównać do żadnego innego miejsca na ziemi. Życie jej mieszkańców dokumentował praski fotoreporter Jerzy Woropiński. Kilkaset zdjęć prezentowanych w albumie "Praga w starej fotografii" (wyd. BOSZ) przywraca obraz prawobrzeżnej Warszawy, który odszedł na zawsze.
Na zdjęciu: czysty interes.
(evak)