"Mój kolega zadzwonił do moich rodziców i powiedział, że mnie kocha i chce być ze mną"
Biedroń jest absolwentem Technikum Hotelarskiego w Ustrzykach Dolnych. Następnie ukończył studia z zakresu politologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Odbył także kurs w Szkole Praw Człowieka organizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. W 2006 r. został doktorantem Wydziału Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. To na studiach w Olsztynie zaangażował się działalność społeczną i polityczną. Już wtedy zdecydował się ujawnić swoją orientację seksualną. "Wiedziałem, że wtedy w polityce to nie było cenione i że ujawniając się więcej na tym stracę niż zyskam. Jestem jednak przekonany, że nie warto tracić życia na ukrywanie się i starałem się być sobą w każdym momencie" - mówił w rozmowie z Way Mens.
Zdradził też, że jego coming out przed rodziną był wymuszony. "Zrobił to mój kolega, który zadzwonił do moich rodziców i powiedział, że mnie kocha i że chce być ze mną. Z perspektywy czasu patrząc, nikomu bym nie życzył takiego coming outu, ale też z czasem okazało się, że moja rodzina całkowicie to zaakceptowała, ba byli bardzo wspierający. No i ja dzisiaj też mogę być sobą. I nie muszę tego ukrywać. I jak się okazuje można w Polsce robić karierę, odnosić sukcesy także jako osoba homoseksualna. Większości społeczeństwa to nie przeszkadza i to jest fantastyczne, że udało się zmienić społeczeństwo" - opowiadał.
Biedroń prowadził wydawnictwo AdPublik. Zajmował się także działalnością publicystyczną, jego teksty ukazywały się m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Trybunie", "Polityce" i "Rzeczpospolitej". Jest założycielem i prezesem Instytutu Podkarpackiego. Jest także fundatorem fundacji Instytut Myśli Demokratycznej.
Od czasu ukończenia studiów działa w organizacjach społecznych na rzecz praw człowieka i osób LGBT. Był związany z Lambdą, następnie - po wyjeździe z Polski - z organizacją OutRage! z Wielkiej Brytanii. Był pomysłodawcą powołania, współtwórcą w 2001 r. Kampanii Przeciw Homofobii, do 2009 r. pełnił funkcję prezesa tej organizacji, następnie został członkiem zarządu tej organizacji. Wchodził w skład rady programowo-konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
Wyróżniany przez organizacje LGBT m.in. Tęczowym Laurem (2003) i tytułem "Człowieka Tęczy" (2004). Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności. Został także przewodniczącym rady Fundacji Trans-Fuzja, członkiem rady Fundacji Równości i członkiem rady nadzorczej Fundacji Replika.
Na zdjęciu z lutego 2010 r. w siedzibie Kampanii Przeciwko Homofobii.