Tajemnice Bolesława Piaseckiego
Powikłane koleje losu prawicowego polityka...
15 czerwca 1934 r. w centrum Warszawy został zastrzelony minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki. Zabójcy nie zatrzymano, a śledztwo od razu potoczyło się w kierunku organizacji prawicowych. Dwa miesiące wcześniej powstał bowiem Obóz Narodowo- Radykalny skupiający młodych, najbardziej aktywnych działaczy endecji. Przypisywano im liczne napady na lokale PPS i Bundu (żydowskiej partii socjalistycznej) oraz próby fizycznej eliminacji działaczy lewicowych. W ciągu kilkudziesięciu godzin po zamachu władze dokonały masowych aresztowań działaczy prawicy. I chociaż niebawem okazało się, że zamachu na Pierackiego dokonali nacjonaliści ukraińscy, to wykorzystano tę sprawę do rozprawienia się z ONR.
Już w nocy z 6 na 7 lipca 1934 r. do utworzonego właśnie obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej wyekspediowano pierwszych dziewięciu działaczy ONR. Był wśród nich 19-letni student prawa, Bolesław Piasecki, który pomimo młodego wieku cieszył się już znacznym autorytetem. Inna sprawa, że faktycznie sprawiał wrażenie człowieka urodzonego do tego, aby być wodzem.
Internowani jechali do Berezy w doskonałych humorach, uważając, że warunki odosobnienia nie będą specjalnie uciążliwe, a samo zatrzymanie znacznie wzbogaci ich biografie polityczne. Na miejscu szybko okazało się, że o żadnej nauce nie ma mowy, gdyż endecy zostali poddani brutalnemu procesowi "resocjalizacji". Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami ich pobyt w Berezie trwał tylko trzy miesiące, co nie wpłynęło na zmianę ich poglądów. A do najbardziej nieprzejednanych należał Bolesław Piasecki.
Sławomir Koper w swojej najnowszej książce "Życie prywatne elit władzy PRL" kreśli sylwetkę Bolesława Piaseckiego, przywódcy Ruchu Narodowo-Radykalnego "Falanga", a po wojnie twórcy Stowarzyszenia PAX. Jej fragmenty - dzięki uprzejmości wydawnictwa "Czerwone i Czarne" - publikujemy premierowo tylko w Wirtualnej Polsce! Te fakty cię zaskoczą! Pisarz ujawnia m.in., że Piaseckiego połączył romans z okrytą złą sławą Julią Brystiger, czyli "Krwawą Luną". Dowiedz się, jaka jest zagadka tajemniczej śmierci pierworodnego syna polityka, Bohdana. Kto stał za jego porwaniem i zabójstwem?
(js)
Na zdjęciu z 28.11.1937 r. przemówienie Bolesława Piaseckiego. Na pierwszym planie widoczny również członek "Falangi" z naszywką na mundurze przedstawiającą flagę organizacji.