Trwa ładowanie...
dkichj1

Tą jedną kwestią żyją Polacy. Sprawdźcie, czy was też to dotyczy

- Bezrobocie rzeczywiście spada. Ale co z tego skoro większość pracy jest za najniższą krajową - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską mieszkaniec Chełma. Te słowa, jak mantrę, powtarzają też mieszkańcy innych polskich miast.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mieszkaniec Chełma opowiada, czym żyją mieszkańcy
Mieszkaniec Chełma opowiada, czym żyją mieszkańcy (WP.PL, Fot: Patryk Osowski)
dkichj1

W ramach cyklu #dziejesiewpolsce razem z reporterem Patrykiem Osowskim podróżujemy po Polsce i sprawdzamy, czym żyją Polacy. W każdym z miast, które odwiedziliśmy można zauważyć pewne różnice: w jednym mieszkańcy skupiają się na 500+, w innym na dodatkach socjalnych. Jest jednak jedna rzecz, która łączy większość Polaków, z którymi udało nam się porozmawiać: problem słabo płatnej pracy.

OBEJRZYJ: Jak wyglądają relacje polsko-ukraińskie w Chełmie?

Te same słowa o najniższej krajowej i przymusie wyjazdu za granicę usłyszeliśmy i w bogatej gminie Kleszczów, i w wyludniającym się Radomiu czy w przygranicznym Chełmie. Nasi rozmówcy podkreślają, że owszem bezrobocie spada, ale pracuje się za marne pieniądze. - Mieszkałam w Niemczech, tam mi się wiodło, ale z powodów, o których wolę nie mówić, musiałam wrócić do Polski. Tutaj żyję bardzo marnie - mówiła nam ze łzami w oczach pani Gosia z Radomia.

dkichj1

- Nie ma się co dziwić, że młodzi uciekają. Najpierw z małych miast do większych, a potem daleko do innych krajów. Bo jakie niby oni tu mają perspektywy? Życie o chlebie i wodzie? - zastanawiał się jeden z mieszkańców Chełma. I mimo że spotkaliśmy też wielu optymistów, jeśli chodzi o kwestię pracy, to jednak przeważał ton przygnębienia i zwątpienia w godną przyszłość na polskiej ziemi.

ZOBACZ: Czym żyją mieszkańcy Chełma?

Czytaj też: Polacy i Ukraińcy współpracują tu aż za dobrze. "To nielegalne, ale niewyobrażalnie dochodowe"

W ramach #dziejesiewpolsce odwiedziliśmy już Kleszczów (wieś oferującą swoim mieszkańcom niespotykany w Polsce socjal), Zator i Przeciszów (skąd pochodzi ojciec pobierający nie 500+, ale 5000+) oraz Radom (gdzie pytaliśmy o patriotyzm i słynną w polskim internecie "Chytrą babę"). Wy też pokażcie nam, co Was w Polsce zachwyca, a co irytuje. Prześlijcie nam zdjęcia lub filmiki, które coś mówią o naszym kraju i pokazują, jak się zmienia. Polska z Waszej perspektywy - czekamy na dziejesie@wp.pl!

dkichj1

Podziel się opinią

Share

dkichj1

dkichj1
Więcej tematów