Trwa ładowanie...
d46xiu6

Szymański: sprawa wraku Tu-154 nie będzie nigdy porzucona przez nasz gabinet

Nie ma kontynuacji, jest duża zmiana w postępowaniu władz publicznych wobec katastrofy smoleńskiej - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zaznaczył, że sprawa odzyskania wraku Tupolewa "nie będzie nigdy porzucona przez ten gabinet".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konrad Szymański
Konrad Szymański (East News, Fot: Genevieve ENGEL)
d46xiu6

Szymański w RMF FM był pytany o poniedziałkową konferencję zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka, który poinformował m.in. o sformułowaniu nowych zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów i trzeciej osoby przebywającej 10 kwietnia 2010 r. w wieży kontroli lotów lotniska w Smoleńsku. Przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym. Podstawą nowych zarzutów jest - jak mówili prokuratorzy - m.in. nowa opinia z zakresu fonoskopii, dotycząca wypowiedzi pracowników wieży.

- Obiecywaliśmy, że będziemy wywierali presję w tej sprawie. Ta sprawa stanęła w prawie wszystkich międzynarodowych kontaktach, które tego dotyczyły. Natomiast ta sprawa nie zależy tylko od nas. Jest wciąż niezamknięta i nie będzie nigdy porzucona przez ten gabinet - mówił Szymański.

- Mam wrażenie, że to właśnie przedstawiciele poprzednich gabinetów krytykują zbyt intensywne zajmowanie się tą sprawą. Myślę więc, że nie ma analogii, nie ma kontynuacji. Myślę, że jest duża zmiana jeżeli chodzi o postępowanie władz publicznych wobec całego problemu katastrofy smoleńskiej - ocenił.

d46xiu6

- Myślę, że działania prokuratury są istotnym przejawem nowej jakości w tej sprawie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku takich wydarzeń bardzo często niejasności, wątpliwości - często uzasadnione - utrzymują się bardzo długo, znacznie dłużej - podkreślił Szymański. Dodał, że nie wie, kto stał za katastrofą w Smoleńsku. - Zastanawia mnie to bardzo istotnie, ponieważ to nie tylko kwestia osobista, ale kwestia powagi państwa polskiego - powiedział wiceszef resortu dyplomacji.

Szyjmański o zamachu w Rosji

Minister był pytany również o poniedziałkowy zamach w metrze w Sankt Petersburgu. - Rząd przywiązuje ogromną wagę do wszystkich aspektów bezpieczeństwa wewnętrznego. To jest priorytet tego gabinetu od samego początku. My współpracujemy w tej sprawie z służbami, państwami, w szczególności europejskimi, ale nie tylko, bo ten aspekt zaczyna być kluczowy jeśli chodzi o współpracę z NATO - stwierdził.

- Mam nadzieję, że nigdy takiego doświadczenia nie będziemy mieli - powiedział o zamachu Konrad Szymański.

d46xiu6

Pytany, jak możemy zapobiec takim wydarzeniom, polityk PiS odpowiedział, że "nikt nie jest bezpieczny, żadna część świata zachodniego nie jest dzisiaj bezpieczna". - To jest zagrożenie asymetryczne. Tu nigdy nie można uzyskać stuprocentowej gwarancji, natomiast trzeba permanentnie się starać - podkreślił Szymański.

W poniedziałek w Petersburgu doszło do wybuchu w metrze, w którym zginęło 11 osób, a około 50 zostało rannych. Rosyjscy śledczy rozpatrują różne wersje zdarzenia, w tym zamach samobójczy.

Źródło: RMF FM, PAP

d46xiu6

Podziel się opinią

Share
d46xiu6
d46xiu6