Trwa ładowanie...
d192xbe
d192xbe

Szybki komentarz PO: to polityczne oszustwo

To jest smutny dzień. Część osób, która głosowała na PiS, spodziewała się innych nominacji - mówił Cezary Tomczyk z PO, komentując skład nowego rządu, przedstawiony przez Beatę Szydło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d192xbe

W poniedziałek Komitet Polityczny PiS podjął ostateczne decyzje co do proponowanego składu przyszłego rządu. Kandydatury na ministrów przedstawiła na konferencji w siedzibie PiS kandydatka na premiera Beata Szydło.

Odnosząc się do przedstawionego w przez Szydło składu rządu Tomczyk stwierdził na spotkaniu z dziennikarzami, że to "największe polityczne oszustwo ostatnich 25 lat".

d192xbe

- Mieliśmy mieć świeży rząd, z pomysłami - a mamy Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobrę i Mariusza Kamińskiego. Antoniego Macierewicza, który będzie kierował osiemnastą armią świata, Zbigniewa Ziobrę, który prawie stanął przed Trybunałem Stanu, ale być może stanie przed prokuraturą, którą być może będzie nadzorował; Mariusza Kamińskiego, który ma wyrok bezwzględnego więzienia, nieprawomocny - ale jednak wyrok więzienia - mówił Tomczyk.

- Myślę, że wszyscy możemy powiedzieć sobie jasno, że wiedzieliśmy, że będzie ciekawie, ale nie wiedzieliśmy, że będzie przerażająco. I do tej pory mieliśmy premiera z PO, a teraz mamy p.o. premiera. Bo wszystkie deklaracje, które składała pani Beata Szydło okazały się nieprawdziwe - ocenił Tomczyk.

Z kolei Witold Waszczykowski jako szef MSZ to - zdaniem Tomczyka - "też bardzo ciekawa postać", która ma "bardzo zbieżne poglądy z Anną Fotygą", która była ministrem spraw zagranicznych w poprzednim gabinecie z czasów rządów PiS.

W przyszłym gabinecie Beaty Szydło m.in. szefem MSZ będzie Witold Waszczykowski - wiceminister spraw zagranicznych w poprzednim rządzie PiS, ministrem sprawiedliwości lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro - który pełnił tę funkcję w poprzednim rządzie PiS, a szefem MON - Antoni Macierewicz - który był wiceministrem obrony w rządzie PiS nadzorującym likwidację WSI. W czasie kampanii wyborczej Szydło ogłosiła, że najbardziej prawdopodobny kandydat na ministra obrony to lider Polski Razem Jarosław Gowin, w poniedziałek ogłoszono jednak, że Gowin zostanie wicepremierem i ministrem nauki. Koordynatorem ds. służb specjalnych ma być Mariusz Kamiński - w przeszłości szef CBA.

d192xbe

Tomczyka spytano, czy wierzy w zapewnienia szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o samodzielności Szydło jako przyszłego premiera.

- Wszyscy widzieliśmy jak tworzony był rząd PiS, wszyscy widzieliśmy, że pani Beata Szydło robiła w tym czasie wszystko, tylko nie uczestniczyła w spotkaniach dotyczących nowego rządu - miała czas, by spotykać się z dziennikarzami, chodzić na filmy do kina. Ale poza jej plecami zostały złamane wszystkie obietnice. Teraz pani przyszła premier Beata Szydło będzie brała odpowiedzialność za wszystkie decyzje podejmowane przez pana Antoniego Macierewicza, pana Zbigniewa Ziobrę i przez pana Mariusza Kamińskiego, bo to jest rzeczywiście kwintesencja tego nowego rządu - ocenił rzecznik ustępującego rządu.

Miał być rząd - dodał - który "będzie przełomem, rząd nowego otwarcia, miał być rząd nowych twarzy, a będzie rząd Macierewicza, Ziobry i Kamińskiego".

 (Infografika: WP / Marta Sitkiewicz)
d192xbe

Podziel się opinią

Share

d192xbe

d192xbe
Więcej tematów