Trwa ładowanie...
d3rlfvk

Szybki awans tajemniczego doradcy Jarosława Kaczyńskiego

Eliasz Grubiński, jeszcze do niedawna doradca wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, został zastępcą dyrektora w Kancelarii Premiera – ustaliła Wirtualna Polska. 30-letni nikomu bliżej nieznany urzędnik pełni obecnie ważne stanowisko w Departamencie Analiz Przygotowań Obronnych Administracji w KPRM.
Share
Jarosław Kaczyński zatrudnił Eliasza Grubińskiego w gabinecie w październiku 2020 r.
Jarosław Kaczyński zatrudnił Eliasza Grubińskiego w gabinecie w październiku 2020 r.Źródło: Agencja FORUM, Fot: Agencja Forum
d3rlfvk

Grubiński (rocznik 1991) pojawił się w gabinecie politycznym Jarosława Kaczyńskiego w Alejach Ujazdowskich 28 października 2020 r. Objął stanowisko doradcy ds. cyberbezpieczeństwa. Nominacja od razu wzbudziła ogromne kontrowersje. O nowym współpracowniku bowiem mało kto słyszał, a jego jakiejkolwiek naukowej aktywności w temacie cyberzagrożeń trudno się gdziekolwiek doszukać.

W przeszłości był wieloletnim instruktorem harcerstwa w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, organizatorem obozów i kolonii. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując jako analityk, realizując projekt wdrażanie systemu Blik dla Polskiego Standardu Płatności. Jest absolwentem ekonomii walijskiego Uniwersytetu of Aberystwyth, a także polityki wywiadu i bezpieczeństwa międzynarodowego na King's College w Londynie.

Ma za sobą pracę w Ministerstwie Środowiska (był wicedyrektorem w Departamencie Edukacji Ekologicznej i Komunikacji), był też związany z Instytutem Wolności Igora Jankego, gdzie przedstawiano go jako specjalistę od cyberprzestępczości oraz wywiadu elektronicznego.

d3rlfvk

Znów zgrzyt w koalicji. Jacek Ozdoba: nie zgodzę się z posłem Michałem Wypijem

Jako wspomniany specjalista wypowiadał się na temat cyberbezpieczeństwa w mediach. - Wszystkie metody oszustw opierają się na socjotechnice. Hakerzy potrafią być bardzo przekonujący, a w e-mailach często są linki, które mają uwiarygodnić tę wiadomość – mówił na antenie rozgłośni katolickich.

Na Twitterze określa siebie jako społecznik, ekonomista, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, katolik pro-life, mąż i ojciec.

Eliasz Maciej Grubski to 30-letni wicedyrektor w KPRM Twitter.com
Eliasz Maciej Grubski to 30-letni wicedyrektor w KPRM Źródło: Twitter.com, Fot: twitter.com

W zespole doradców Kaczyńskiego, na czele których stoi Michał Moskal – szef partyjnej młodzieżówki PiS, Grubiński długo jednak nie popracował. 8 listopada zakończył pracę doradcy wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Następnego dnia miał już inną posadę.

d3rlfvk

Jarosław Kaczyński. Doradca wicepremiera awansuje

- 9 listopada 2020 r., zgodnie z ustawą o służbie cywilnej, Pan Eliasz Grubiński został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Analiz Przygotowań Obronnych Administracji (DAPO). Spełnił wymagania wymienione w ustawie o służbie cywilnej oraz posiada kierunkowe wykształcenie i doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa – informuje Wirtualną Polskę Centrum Informacyjne Rządu.

Jaki jest jego zakres obowiązków? To m.in. nadzorowanie pracy "Stanowiska do spraw Koordynacji Użycia Symulacji i Innych Narzędzi Wspomagających Podejmowanie Decyzji o Charakterze Obronnym" i "koordynowanie pracy doraźnych zespołów powoływanych do rozwiązania węzłowych zagadnień w obszarze obronnym".

Ile nowy 30-letni wicedyrektor w KPRM otrzymuje wynagrodzenia? Centrum Informacyjne Rządu nie ujawnia nam kwoty. Cytuje jedynie przepisy ustawy o służbie cywilnej. Nieoficjalnie jest to ok. 11-12 tys. zł miesięcznie.

d3rlfvk

Eliasz Grubiński nie odpisał na nasze pytania. W październiku 2020 roku na Twitterze domagał się reakcji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Chodziło o Strajk Kobiet i uczestnictwo w nich studentów Uniwersytetu Warszawskiego. "Bezczelna indoktrynacja. Panie Ministrze, prosimy o stanowczą reakcję! Mamy rekordowy wzrost zachorowań. Tymczasem UW zachęca do brania udziału w niebezpiecznych protestach" – apelował Grubiński. Jego post polubiła 1 osoba.

O sprawę zatrudnienia Grubińskiego w gabinecie politycznym Jarosława Kaczyńskiego dopytywał jesienią 202 roku poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka. W interpelacji pytał m.in. o doświadczenie i kompetencje 30-letniego urzędnika.

- Biorąc pod uwagę charakter realizowanych przez Gabinety Polityczne zadań, powołanie ich członków należy do indywidualnej decyzji osób, które te gabinety obsługują - odpisał sekretarz stanu w KPRM Jarosław Wenderlich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3rlfvk

Podziel się opinią

Share
d3rlfvk
d3rlfvk
Więcej tematów