Szwecja: kościół protestuje w sprawie deportacji uchodźców. Ochrzczeni imigranci potrzebują ochrony?
Szwecja: kościół domaga się przyznania azylu uchodźcom. Twierdzi, że ochrzczeni imigranci nie będą bezpieczni w muzułmańskich krajach.
22.01.2019 | aktual.: 22.01.2019 10:52
Szwecja – kościół protestuje w sprawie deportacji uchodźców
Według informacji podanych przez KAI, przedstawiciele Rady Kościołów w Szwecji domagają się przyznania azylu migrantom-konwertytom. Dyrektor szwedzkiego urzędu ds. migrantów podkreśla, że w krajach muzułmańskich apostazja jest często karana śmiercią i po powrocie do kraju nie byliby bezpieczni.
Katolicki biskup Sztokholmu jest poruszony przypadkami wydalenia ze Szwecji muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństwo. Uważa, że takie osoby są zagrożone i powinno im się przyznać azyl.
Szwecja – kościół podkreśla, że niełatwo rozpoznać szczere intencje
Należy podkreślić, że w tej sprawie doszło do spotkania dyrektora szwedzkiego urzędu ds. migrantów z przedstawicielami tamtejszej Rady Kościołów, a rozmowy trwały kilka godzin. Zdaniem katolickiego biskupa Sztokholmu, kard. Andersa Aroberuliusa, co roku około tysiąca muzułmanów decyduje się na chrzest w Szwecji. Zdaniem Arboreliusa w większości przyjmują nową wiarę we wspólnotach zielonoświątkowców, ale dla niego jako chrześcijanina nie ma to znaczenia. Zaznaczył, że w obronie uchodźców zgłaszają się zgodnie kolejne Kościoły. Tym, którzy przyjęli nową wiarę starają się wyjaśnić sytuację.
Biskup Sztokholmu zaznaczył jednak, że nie łatwo rozpoznać, w których przypadkach mają do czynienia z prawdziwą wiarą. Z tego względu zamierza poświęcić im dużo czasu, uważnie wysłuchać i zasięgnąć opinii ludzi, którzy są przy nich obecni w momencie podjęcia decyzji o przejściu na nową religię.
Przypominamy, że w 2015 roku Szwecja przyjęła rekordową liczbę wniosków o azyl, bo ponad 162 tys. Na początku uchodźcy przebywali przez około rok w ośrodkach dla azylantów, a po otrzymaniu pozwolenia na pobyt zostali skierowani do konkretnych gmin.