Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Jest decyzja Sejmu

Sejm wyraził zgodę na dołączenie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeden z wniosków przeszedł jednomyślnie. Teraz o losach ustaw ratyfikujących zdecyduje Senat.

Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Jest decyzja Sejmu
Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Jest decyzja Sejmu
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
oprac. MRM

W czwartek wieczorem Sejm przyjął dwie ustawy o ratyfikowaniu przez Polskę akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Teraz dokumenty trafią pod obrady Senatu. Po zgodzie parlamentu ratyfikacji dokona prezydent RP.

Najpierw głosowano nad wnioskiem dot. Szwecji. - Za głosowało 442 posłów. Nikt nie był przeciw. Nikt się nie wstrzymał. Bardzo dziękuję - przekazała prowadząca obrady marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Następnie Sejm przeszedł do głosowania nad akcesją Finlandii. Za głos oddało 440 posłów. Przeciw był Robert Winnicki z Konfederacji. Od głosu wstrzymał się Grzegorz Braun.

Kilka minut po głosowaniu poseł Winnicki zabrał głos w mediach społecznościowych. "Niestety pomyliłem się, sądziłem, że głosujemy już kolejny punkt - o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji" - przekazał parlamentarzysta.

Z kolei poseł Grzegorz Braun podczas decydowania o akcesji Szwecji nie oddał żadnego głosu. Jak dotąd nie wyjaśnił przyczyn swojej decyzji.

Szwecja i Finlandia w NATO? Trwa proces ratyfikacyjny

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów wyraziła zgodę na dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO, kierując projekt ustaw do parlamentu. - Tak jak zapowiadaliśmy, polski rząd wspiera aspiracje dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. Dzisiaj pierwszy ważny krok ws. dołączenia tych państwo do NATO - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

Jako pierwsze akcesję Szwecji i Finlandii do NATO ratyfikowały Dania, Norwegia, Islandia i Kanada, które zrobiły to we wtorek, po tym gdy wcześniej tego dnia w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne. Niedługo później podobne decyzje podjęły Estonia i Wielka Brytania. Aby nowe kraje mogły przystąpić do NATO, każde z 30 państw członkowskich Sojuszu musi wyrazić na to zgodę.

Zobacz też: "Putin chce pauzy operacyjnej". Ekspert wyjaśnia, co planuje Rosja

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sejmnatoratyfikacja

Wybrane dla Ciebie