Trwa ładowanie...
d2ljclf

Szwecja: dziecko odnalazło miecz sprzed 1500 lat

Szwecja – 8-letnia dziewczynka wyjęła z jeziora miecz sprzed 1500 lat. Do odkrycia doszło już kilka miesięcy temu, jednak ze względu na chęć przeprowadzenia badań archeologicznych podjęto decyzję o nie informowaniu mediów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
8-latka ze Szwecji znalazła miecz sprzed 1500 lat podczas zabawy na brzegu jeziora.
8-latka ze Szwecji znalazła miecz sprzed 1500 lat podczas zabawy na brzegu jeziora. (iStock.com)
d2ljclf

Miecz na dnie jeziora

Miecz sprzed ery wikingów odkryto na brzegu jeziora Vidöstern znajdującego się nieopodal miejscowości Tannö. 8-letnia Saga Vanecek bawiła się w pobliżu jeziora. Podczas rzucania kamieni do wody zauważyła nietypowy patyk w wodzie. Chciała go podnieść i odrzucić dalej od brzegu. Kiedy podeszła bliżej zauważyła, że znaleziony przez nią przedmiot ma rączkę i zaostrzoną końcówkę. Doszła do wniosku, że znalazła miecz i prędko powiedziała o tym tacie. Na miejsce wezwano odpowiednie służby, które zajęły się zabezpieczeniem broni. Początkowo sądzono, że miecz ma 1000 lat. Po dokładnych badaniach okazało się, że jest on o wiele starszy i liczy sobie 1500 lat. Archeolodzy są zdumieni, ponieważ miecz zachował się w bardzo dobrym stanie. Jego odnalezienie w tak prozaiczny sposób było możliwe, ponieważ w okolicy jeziora Vidöstern panowała wówczas susza, a stan wody był znacznie obniżony. Bronią zajmą się teraz archeolodzy. Czeka ich sporo pracy, ponieważ miecz należy odpowiednio zakonserwować tak, aby jego widokiem mogły się cieszyć kolejne pokolenia. Sztuka ta będzie trudna, ponieważ wiele elementów ostrza wykonane jest z drewna oraz skóry.

Miecz nie jest jedynym znaleziskiem

Odnaleziony miecz nie jest jedynym skarbem skrywanym przez jezioro Vidöstern. Podczas prowadzonych działań archeolodzy odnaleźli również broszkę, której wiek szacuje się na 1700 lat, oraz monetę z XVIII wieku.

d2ljclf

Miecz z jeziora

d2ljclf

Podziel się opinią

Share
d2ljclf
d2ljclf
Więcej tematów