PolskaSzturm na studia

Szturm na studia

Psychologia, pedagogika, dziennikarstwo, informatyka, prawo i ekonomia cieszą się największą popularnością wśród tegorocznych absolwentów szkół średnich. Podań o przyjęcie na studia wyższe jest w tym roku nieco więcej niż w latach ubiegłych.

02.07.2003 | aktual.: 02.07.2003 18:46

Warszawa

Na największej polskiej uczelni - Uniwersytecie Warszawskim, na studiach dziennych przygotowano 7.344 miejsc, wszystkich miejsc jest prawie 17 tys. Podań o przyjęcie na studia wpłynęło prawie 40 tys.

Najwięcej osób chce studiować na Wydziale Nauk Ekonomicznych, gdzie na jedno miejsce przypada średnio 13,5 kandydata, a także na Wydziale Prawa i Administracji i na polonistyce. Małą popularność mają studia na kierunkach takich jak filologia białoruska (1,4 osoby na miejsce) i edukacja początkowa na Wydziale Pedagogiki (0,8).

W warszawskiej Szkole Głównej Handlowej na jedno miejsce przypada 3,6 kandydatów, około sześciu procent więcej niż w ubiegłym roku. Władze uczelni przygotowały tysiąc miejsc, zgłosiło się 3.630 osób.

Chętnych na wydziały lekarski i stomatologii jest w tym roku na warszawskiej Akademii Medycznej więcej niż w latach ubiegłych. O indeks na wydziałach: lekarskim, farmaceutycznym i stomatologicznym walczą po cztery osoby.

O 4.995 miejsc na Politechnice Warszawskiej stara się 10.289 chętnych. Najwięcej zdawało na architekturę (20 osób na miejsce). Przyjęto tam 50 osób. Na miejsce na administracji chętnych było 7 osób, w sumie przyjęto 120 osób. W piątek po południu ukaże się komunikat o ewentualnych, wolnych miejscach na PW.

Kraków

27 kandydatów ubiega się o jedno miejsce na wydziale psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Średnio o jeden indeks stara się na najstarszej polskiej uczelni pięciu absolwentów. O przyjęcie na studia dzienne ubiega się w sumie prawie 29 tys. kandydatów, niemal 20% więcej niż przed rokiem. Najbardziej oblężonym kierunkiem jest psychologia. Następne są: filologia angielska, biotechnologia, japonistyka, ekonomia oraz socjologia. Najmniej osób zgłosiło się na inżynierię materiałową, fizykę, informatykę i astronomię.

O jedno miejsce na największej krakowskiej uczelni technicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej, walczyło w tym roku blisko 3 kandydatów. Chętnych było prawie 12 tys. na 4,4 tys. miejsc.

Poznań

Na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu o jeden indeks stara się średnio czterech kandydatów. Najbardziej oblegano psychologię. Uniwersytet przewiduje drugi nabór we wrześniu.

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu przyjmie w tym roku 1320 studentów na trzy wydziały. Liczba kandydatów na ekonomii czy zarządzaniu przekraczała ponad 3-krotnie liczbę miejsc. Blisko pięć osób na jeden indeks przypada na wydziale lekarskim poznańskiej AM.

Rzeszów

Na największej uczelni Podkarpacia - Uniwersytecie Rzeszowskim - przygotowano dla studentów ponad 2,4 tys. miejsc. Na rzeszowskiej Politechnice przygotowano ok. 1900 miejsc, a zgłosiło się ponad 4 tys. kandydatów. Problemy z rekrutacją ma inżynieria materiałowa, gdzie trwa rekrutacja uzupełniająca.

Lublin

Najbardziej obleganym kierunkiem studiów na obu lubelskich uniwersytetach jest psychologia. Na Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej na każde miejsce na tym kierunku zgłosiło się 18 kandydatów, natomiast na Katolicki Uniwersytet Lubelski - 12.

Na UMCS dużo kandydatów zdaje też na informatykę i pedagogikę. Nie ma wielu chętnych na fizykę. Na 75 miejsc na bibliotekoznawstwie zdaje 90 kandydatów, a na "edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej" na 30 miejsc zgłosiło się 45 kandydatów.

Na KUL, gdzie przygotowano 2.190 miejsc, zgłosiło się ponad 6,5 tys. kandydatów. Dużą popularnością cieszy się anglistyka oraz filologia słowiańska. Najmniej chce studiować filozofię przyrody nieożywionej, teologię i filologię klasyczną.

Wrocław

Na Uniwersytecie Wrocławskim o 3,5 tys. miejsc na studiach dziennych walczy ponad 18 tys. kandydatów. Ku zaskoczeniu władz uczelni najbardziej popularna jest iberystyka - na jedno miejsce jest 20 chętnych. W tym roku po raz pierwszy na tej uczelni nie ma kierunku, na który jest mniej kandydatów niż miejsc.

Szczecin

Na Uniwersytecie Szczecińskim przygotowano na studiach dziennych 3.890 miejsc. Chętnych jest ponad 9 tys. Powodzenie ma pedagogika socjalna i resocjalizacja. Na 60 miejsc fizyki środowiskowej z ekonomią zgłosiło się zaledwie 11 osób.

Gdańsk

Ponad 16 tysięcy kandydatów ubiega się o ponad 3.200 indeksów Uniwersytetu Gdańskiego. Najpopularniejszym kierunkiem jest psychologia, gdzie na jedno miejsce przypada prawie 25 kandydatów.

Wzrost liczby chętnych na studia odnotowano na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie na kierunkach lekarskim i stomatologicznym liczba kandydatów czterokrotnie przewyższa liczbę miejsc.

Katowice

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach najbardziej oblegany kierunek to socjologia (16 kandydatów na miejsce). Na filologii włoskiej i ekonofizyce jest więcej miejsc niż kandydatów.

Łódź

Prawdziwe oblężenie przeżywa łódzka Filmówka. O miejsce na wydziale aktorskim stara się prawie dwudziestu kandydatów, podobnie jest na wydziale reżyserskim. Na wydziale produkcji telewizyjnej i filmowej dokumenty można składać do końca sierpnia.

Kielce

W Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach najbardziej obleganym kierunkiem jest bibliotekoznawstwo, specjalność zarządzanie informacją. Wielu kandydatów stara się o przyjęcie na położnictwo, pedagogikę specjalną - resocjalizację i profilaktykę społeczną, informatykę.

W Collegium Polonicum w Słubicach - wspólnej uczelni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy) - o 215 indeksów ubiega się pół tysiąca młodych ludzi. W tym roku największą popularnością cieszyły się tam gospodarka przestrzenna i politologia. Na informatykę nabór odbędzie się we wrześniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)