Trwa ładowanie...

Szturm na pół gwizdka, czyli ostatnie akcenty wokół Kamińskiego i Wąsika [OPINIA]

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości, by przypomnieć o sprawie skazanych i ułaskawionych partyjnych kolegów nie był politycznie opłacalny. Ale zdaje się, że w ostatnich wydarzeniach było więcej szopki niżeli wzniecania kolejnego realnego konfliktu.

Przedstawiamy różne punkty widzenia
Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak przed SejmemMariusz Kamiński, Maciej Wąsik, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak przed SejmemŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d30v3ei
d30v3ei

Wejdą czy nie wejdą? To pytanie zadawało sobie wiele osób, a bukmacherzy nawet przyjmowali zakłady, czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik pojawią się w środę na sali obrad w Sejmie.

I tak jak ok. godz. 9:30 wydawało się, że szykuje się gigantyczna rozróba na kilka dni, tak raptem godzinę później widać już było, że Prawo i Sprawiedliwość postanowiło jedynie zaakcentować swoje stanowisko.

Politycznie nieopłacalne

Od kilku tygodni, gdy tylko ktoś mnie pyta o polityczne konsekwencje sprawy panów Kamińskiego i Wąsika, którzy twierdzą, że są posłami, odpowiadam tak samo: to temat, na którym Prawo i Sprawiedliwość nic nie może politycznie ugrać, a usilnie stara się tą właśnie kartą grać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spięcie na konferencji Hołowni. Błyskawiczna riposta marszałka Sejmu

Raz, że Polacy generalnie nie przepadają za politykami, więc mało kto stanie w obronie polityków skazanych za przestępstwa urzędnicze.

d30v3ei

Dwa - wielu Polaków w sprawie Kamińskiego i Wąsika dostrzegają przede wszystkim nierówność wobec prawa, bo gdyby przeciętnego Kowalskiego osadzono w zakładzie karnym, to marne szanse, że by wyszedł po dwóch tygodniach.

I trzy - panowie Kamiński i Wąsik, najzwyczajniej w świecie, nie wzbudzają sympatii. I nie jest to tylko moja opinia, lecz wynika z każdego zleconego w ostatnich tygodniach sondażu na temat tego, czy powinni zostać ułaskawieni, czy powinni siedzieć w więzieniu i wreszcie - czy powinni być posłami.

Jazda, czas szturmować

Wydawało się w ostatnich dniach, a nawet już tygodniach, że liderzy Prawa i Sprawiedliwości dostrzegli, że nie warto grać kartą Kamińskiego i Wąsika. Że najlepiej dla wszystkich będzie uznać sprawę ich mandatów poselskich za zamkniętą, wystawić ich na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego na czołowych pozycjach - i ostatecznie sytuacja się uspokoi. Oni dostaną kasę z Brukseli, w PiS-ie nie będzie poczucia, że koledzy zostali na lodzie, a Sejm będzie w miarę normalnie funkcjonował.

d30v3ei

Dlatego zdziwiło mnie, gdy środowy poranek rozpoczął się od szturmowania budynku Sejmu i przepychania się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej przez polityków PiS-u. Część z nich, na marginesie, świetnie się przy tym bawiła.

Mamy bowiem taką oto sytuację, że rządzącym coraz bardziej zaczyna ciążyć temat Centralnego Portu Komunikacyjnego – zwolennicy tej koncepcji są także wśród wyborców nowej władzy, a ta nie potrafi się określić, co stanie się z CPK. Media, które trudno uznać za nieprzychylne władzy, piszą o tym, że odpartyjnianie spółek i urzędów nie wygląda tak, jak zapowiadano to przed wyborami. Ludzie powoli zaczynają się niecierpliwić i oczekują zwiększenia kwoty wolnej od podatku czy korzystniejszego rozliczania składki zdrowotnej. Czyli – ujmując najkrócej – obywatele zaczynają oczekiwać od rządzących, że ci będą spełniali swoje obietnice. Nic w tym złego ani szokującego

Tymczasem PiS uderzył ponownie w straceńczą nutę "JAZDA, KAMIŃSKI I WĄSIK DO SEJMU, HURRA!". I przypomina, że wielu Polaków zagłosowało m.in. za tym, by w końcu ktoś rozliczył tych, którzy rządzili przez ostatnie osiem lat.

d30v3ei

Materiał dowodowy

I gdy wydawało się, że w Prawie i Sprawiedliwości już zupełnie nikt nie myśli rozsądnie, okazało się, że to była tylko pokazówka.

Kamiński i Wąsik nie zostali wpuszczeni do Sejmu, więc towarzyszący im politycy PiS-u teatralnie się na to oburzyli, po czym weszli do budynku bez swoich kolegów i wzięli udział w obradach.

Następnie zaś zakomunikowano, że plan został zrealizowany - bo ponoć chodziło o to, by pozyskać materiał dowodowy świadczący o bezprawnym działaniu marszałka Szymona Hołowni.

d30v3ei

Hołownia, dla jasności, też zbiera materiał dowodowy. Kancelaria Sejmu ma bowiem analizować, czy posłowie PiS-u naruszali nietykalność cielesną funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Jeśli więc dobrze pójdzie, rozprawy PiS-u przeciwko Hołowni oraz Hołowni przeciwko PiS-owi rozpoczną się gdzieś w 2026 r., a prawomocne wyroki poznamy ok. 2032 r.

Czas z tym skończyć

Wiele wskazuje na to, że serial z mandatami poselskimi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zmierza do końca. Jeszcze pewnie zobaczymy z jeden czy dwa odcinki, ale widać, że scenarzyści już dawno temu wyprztykali się z najbardziej brawurowych pomysłów.

I dobrze, bo to serial dość nieznośny. Przypomnijmy: dyskutujemy o tym, czy dwaj jegomoście skazani za przestępstwa urzędnicze, którzy zostali ułaskawieni przez prezydenta, powinni odpowiadać za kształt polskiej legislacji, czy jednak maksimum ich praw powinno być to, że mogą spokojnie siedzieć w domach z rodzinami, a nie w zakładach karnych. I które orzeczenia Sądu Najwyższego są ważne, a które ważne nie są.

d30v3ei

I dyskutujemy o tym w czasie, w którym eksperci zastanawiają się, czy Polsce w najbliższych latach grozi starcie zbrojne z Rosją, która zechce nas napaść, czy uda się wojny uniknąć.

Dyskutujemy o tym w czasie, gdy wielką reformę leczenia nowotworów przesunięto o rok, bo politycy nie przygotowali wszystkich niezbędnych przepisów.

Dyskutujemy o tym w czasie, w którym wielu niemajętnych Polaków zastanawia się skąd wziąć pieniądze na niekończące się podwyżki opłat.

d30v3ei

A ja jestem teraz taki mądry, ale sam piszę już nie wiadomo który komentarz o sytuacji panów Kamińskiego i Wąsika.

W którymś momencie trzeba powiedzieć sobie: dość.

Ja właśnie to robię. Wierzę, że ci, którzy decydują o kształcie państwa, w końcu też to zrobią.

Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: Patryk.Slowik@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30v3ei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30v3ei
Więcej tematów