Trwa ładowanie...

Sztafeta pociągów przewiezie uchodźców z Polski do innych krajów

Od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie do Polski uciekło blisko 1,6 mln Ukraińców. Minister transportu Niemiec Volker Wissing rozmawiał w Korczowej o ich transporcie do kolejnych krajów UE. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział uruchomienie "sztafety pociągów" od granicy polsko-ukraińskiej na Podkarpaciu.

Minister transportu i infrastruktury cyfrowej RFN Volker Wissing podczas wizyty na Dworcu Głównym w Przemyślu. Minister transportu i infrastruktury cyfrowej RFN Volker Wissing podczas wizyty na Dworcu Głównym w Przemyślu. Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz, PAP/Darek Delmanowicz
d3oydcw
d3oydcw

Minister odwiedził punkt recepcyjny dla uchodźców w Hali Kijowskiej dawnego centrum handlowego w Młynach koło przejścia w Korczowej na Podkarpaciu. To na tym przejściu - zaraz po Medyce - odprawianych jest najwięcej Ukraińców. - To, co tutaj przeżyłem, jest wzruszające w całym tego słowa znaczeniu - mówił Wissing.

Ministrowi Wissingowi towarzyszyli polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko, szefowie resortów transportu z Czech i Austrii Martin Kupka i Leonore Gewessler oraz komisarz UE ds. transportu Adina Valean.

1,3 mln uchodźców z Ukrainy w Polsce. Błędy w organizacji pomocy?

Ukraińcy szukają schronienia przed wojną. "Koleje niemieckie i czeskie wspierają PKP"

Na wspólnej konferencji prasowej - na dworcu kolejowym w Przemyślu - Adamczyk podziękował za wsparcie ze strony kolei niemieckich i czeskich przy transporcie uchodźców znad granicy do miejsc docelowych w Unii Europejskiej.

d3oydcw

Adamczyk zapowiedział uruchomienie "sztafety" od granicy polsko-ukraińskiej na Podkarpaciu, która powinna jego zdaniem "prowadzić do wielu państw UE". - Liczymy na zaangażowanie i wsparcie wszystkich państw Unii Europejskiej, a na pewno tych, które mogą dysponować i wesprzeć nas taborem kolejowym czy autobusowym - powiedział minister.

W Warszawie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował o uruchomieniu pociągów specjalnych do Niemiec i Czech. W sobotę i niedzielę do Niemiec pojedzie po 17 pociągów – dziewięć specjalnych i osiem rejsowych, a do Czech po 12 – dwa specjalne i 10 rejsowych. Pierwszy pociąg specjalny z ok. 600 pasażerami odjechał w sobotę do Monachium.

Otwarta droga na Zachód

Szefernaker wyjaśnił, że strona polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Ukraińców, którzy chcą dostać się na Zachód. Podkreślił, że chodzi o dobrowolną decyzję skorzystania z tej możliwości. - Jeżeli ktoś nie chce zostać w Polsce, ma plany udania się dalej - my taką możliwość stwarzamy przez ten transport specjalny - wyjaśnił.

d3oydcw

Z informacji podanych przez ministerstwo infrastruktury wynika, że od wybuchu wojny z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity na terenie Polski skorzystało blisko 390 tys. obywateli Ukrainy. Od 24 lutego do 10 marca z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono 456 pociągów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oydcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3oydcw
Więcej tematów