Trwa ładowanie...

Szokująca relacja. "Polowanie na ludzi, jak safari"

Po wyzwoleniu Buczy, świat usłyszał o potwornych zbrodniach Rosjan. Wciąż nie wiadomo, ile dokładnie osób tam zginęło. To, co robili okupanci, wyglądało jak polowanie na ludzi, safari - relacjonuje świadek.

Szokujące zbrodnie w BuczySzokujące zbrodnie w BuczyŹródło: Getty Images, fot: 2022 Anadolu Agency
d1oeleg
d1oeleg

Bucza, jeden z symboli rosyjskich zbrodni w Ukrainie, zapłaciła straszną cenę za to, że znalazła się na drodze wojsk Rosji do zdobycia Kijowa oraz za to, że okupanci nie mogli ścierpieć, że "tak dobrze się w niej żyło" – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński publicysta i historyk Roman Kabaczij.

Wyzwolenie Buczy

31 marca mija rok od wyzwolenia Buczy i odkrycia rosyjskich zbrodni w tym mieście.

- Bucza znalazła się na drodze wojsk rosyjskich do Kijowa. I ucierpiała jako miasteczko, które rozwijało się jako jedno z najlepszych w kraju - powiedział Kabaczij, który mieszkał tutaj przez 12 lat.

d1oeleg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chiny supermocarstwem? "USA nie mogą na to pozwolić"

Przed inwazją Rosji na pełną skalę ok. 40-tysięczna Bucza była miastem z nowoczesnymi centrami handlowym, czystymi ulicami, pięknym parkiem i nowymi budynkami, w których osiedlali się pracujący w Kijowie młodzi ludzie.

Rosjanie wkroczyli do niej na początku marca ubiegłego roku. Po wyzwoleniu przez wojska ukraińskie tragedia, do której doszło w Buczy, wstrząsnęła światem. Udokumentowano setki ofiar, zamordowanych przez rosyjskie oddziały, które wycofywały się na początku kwietnia 2022 roku po nieudanej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy. Odkryto masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach i w piwnicach, wiele z ranami postrzałowymi głowy, niektóre ze związanymi rękami.

Kabaczij wyprowadził się z Buczy do Kijowa jeszcze przed rosyjską inwazją. Wydarzenia z czasu okupacji zna z opowieści dawnych sąsiadów i znajomych. - Rosyjscy żołnierze, którzy torturowali ludzi, mówili im: "nie można tak dobrze żyć, nie macie do tego prawa, dlaczego my żyjemy tak źle, a wy tak dobrze?". A potem rabowali domy i wynosili z nich muszle klozetowe - wskazał.

d1oeleg

Dokładna liczba ofiar wciąż nie jest znana

W Buczy i jej najbliższych okolicach znaleziono ok. 400 ciał cywilów; ponad 250 zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków, a wielu innych zmarło m.in. z wycieńczenia i braku lekarstw. W sąsiadującym z Buczą Irpieniu w podobny sposób zginęło około 300 cywilów. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach. Dokładna liczba ofiar wciąż nie jest znana.

Dom, w którym mieszkał Kabaczij, znajduje się w odległości 150 metrów od cerkwi świętego Andrzeja. Na terenie świątyni podczas okupacji chowano ofiary rosyjskich zbrodni. - Proboszcz tej cerkwi, ojciec Andrij mówi, że w to, co działo się w Buczy, było polowaniem, safari na ludzi. Była to zemsta za piękne życie mieszkańców Buczy" - stwierdził w rozmowie z PAP historyk.

d1oeleg

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oeleg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1oeleg
Więcej tematów