Trwa ładowanie...

Tragiczne doniesienia. Bombowce nad Ukrainą, trwa silny atak [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 325. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trwa zmasowany atak rosyjskich bombowców na Ukrainę. Niestety, pojawiają się tragiczne doniesienia o ofiarach śmiertelnych. W Dnieprze Rosjanie trafili w budynek mieszkalny, w obwodzie lwowskim, charkowskim i winnickim - w obiekty cywilnej infrastruktury krytycznej. Charków pozostał bez prądu, wody, ogrzewania i transportu elektrycznego. Rano Kijów został zaatakowany przez Rosję trudnymi do wykrycia rakietami balistycznymi, które nadleciały z kierunku północnego. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Bombowce Tu-95Bombowce Tu-95Źródło: PAP
d3y6zmy
d3y6zmy
Trwa łączenie
21:47, 14.01.2023

Dniepr nie jest jedynym ukraińskim miastem, w którym rosyjscy terroryści zabijali dziś cywilów - podało Ministerstwo Obrony Ukrainy. 


"W Awdijiwce pięć osób zginęło, również pięć zostało rannych w wyniku ostrzału artylerii lufowej i systemów Grad. W Krzywym Rogu w wyniku uderzenia pocisku w dom zginęła jedna osoba, również jedna została ranna” - poinformował resort na Twitterze. 

21:36, 14.01.2023

Rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę nie da się usprawiedliwić – powiedziała premier Mołdawii Natalia Gavrilita. Podczas dzisiejszego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę fragmenty pocisku spadły w Mołdawii przy granicy z Ukrainą. 

21:22, 14.01.2023

Rosja odwołała uzgodnioną wymianę więźniów z Ukrainą, która miała się odbyć w sobotę, 14 stycznia. - Rosja i Ukraina zgodziły się na wymianę 40 jeńców wojennych - powiedziała agencji Reuters 11 stycznia rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa. Rosja podobno odmówiła wymiany "w ostatniej chwili". Nie podano dalszych szczegółów. 

21:17, 14.01.2023

Ponad stu ratowników usuwa pozostałości budynku zniszczonego w Dnieprze - podaje szef administracji regionalnej Walentyn Reznichenko. 

21:08, 14.01.2023

Rosjanie ostrzelali z moździerzy i artylerii przygraniczne osady w obwodzie sumskim. Jedna osoba została ranna - poinformował na Telegramie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko. 

21:02, 14.01.2023

W Dnieprze, na wyższych piętrach budynku trafionego rosyjską rakietą, wciąż przebywają ludzie. Latarkami wskazują swoją lokalizację. Lokalni mieszkańcy pomagają służbom ratowniczym usuwać gruzy. 

20:54, 14.01.2023

Mała Ukrainka pomaga sprzątać gruz po dzisiejszym ataku na budynek w Dnieprze. 

20:48, 14.01.2023

Podczas sobotniego ataku rakietowego sił rosyjskich na Ukrainę zniszczony został blok energetyczny jednej z elektrociepłowni. Jego zdjęcie opublikowała ukraińska firma energetyczna DTEK. Według DTEK uszkodzone są także inne bloki energetyczne stacji. 

20:42, 14.01.2023

Liczba osób rannych w ataku na budynek mieszkalny w Dnieprze wzrosła do 64, liczba zabitych - do dziewięciu. Wśród nich jest 15-letnia dziewczynka. Pod gruzami wciąż uwięzieni są ludzie. Trwa akcja ratunkowa.  

20:38, 14.01.2023

Po brytyjskiej zapowiedzi dostarczenia Ukrainie czołgów Challenger 2 coraz więcej polityków w Niemczech domaga się dostarczenia temu krajowi czołgów Leopard 2 - zauważa portal t-online. Są wśród nich politycy partii Zielonych i FDP, które razem z SPD tworzą niemiecki rząd.


- Leopard 2 to najczęściej używany czołg bojowy w Europie. Istnieją wystarczające możliwości konserwacji i wystarczająca ilość amunicji - powiedział t-online polityk partii Zielonych, szef parlamentarnej komisji europejskiej Anton Hofreiter. - Dlatego oczywiste jest, aby zwrócić się teraz do naszych europejskich partnerów i wspólnie dostarczyć Ukrainie Leopardy 2 - dodał. 


Hofreiter zaznaczył, że Polska i inni sojusznicy dali już jasno do zrozumienia, że są gotowi do dostaw. Przekazanie Challengera 2, to - jego zdaniem - "kolejny ważny krok we wspieraniu Ukrainy".

20:32, 14.01.2023

Rosja niespodziewanie wyprowadziła na Morze Czarne 10 okrętów wojennych, które były zacumowane w porcie wojennym w Noworosyjsku - podały rumuńskie media.


Portal Hotnews, cytując brytyjskich ekspertów ds. militarnych, twierdzi, że nagłe wypłynięcie na Morze Czarne w sobotę rano rosyjskich jednostek nie jest raczej działaniem ofensywnym, służącym atakowi rakietowemu na Ukrainę. "Jest bardzo mało prawdopodobne, że flota przygotowuje się do operacji (uderzeniowej – PAP). Chodzi raczej o poczucie zagrożenia ze strony sił ukraińskich" - napisał bukareszteński portal. 


Zaznaczył, że nagłe wyjście z czarnomorskiego portu rosyjskich okrętów wojennych jest “bardzo nietypowe” i pozwala przypuszczać, że Rosjanie “rozpoczęli jakąś operację”.

20:26, 14.01.2023

Dziewczynka modli się w Dnieprze podczas rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. 

20:20, 14.01.2023

W Dnieprze rosyjska rakieta uderzyła w miejsce w budynku, gdzie znajdowały się 72 mieszkania. Według informacji z ewidencji przebywać tam mogło od 100 do 200 osób, w tym ok. 50 dzieci – poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko na Telegramie. Zaznaczył, że w całym budynku nie ma prądu ani gazu; wybite są okna. 

20:15, 14.01.2023

W trwających od października do grudnia narodowych konsultacjach 97 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko sankcjom Unii Europejskiej nakładanym na Rosję - poinformowała rzeczniczka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiralyi. W konsultacjach wzięło udział 1,4 mln obywateli kraju, który liczy 9,7 mln mieszkańców.

20:07, 14.01.2023

Prezydent podkreślił, że "żadna perswazja, ani czas nie powstrzymają terrorystów, którzy metodycznie zabijają nasz naród pociskami, kupionymi od Iranu dronami, własną artylerią, czołgami i moździerzami. Cały świat wie, co i jak może powstrzymać tych, którzy sieją śmierć".


Zełenski zwrócił uwagę, że ten zburzony dom w Dnieprze znajdował się przy ulicy Zwycięstwa. - Nadając jej tę nazwę ludzie mieli na myśli zwycięstwo nad nazistami w II wojnie światowej. Rosjanie przejęli wszystko od tego wroga wolnego świata. To oczywiste. I musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rosyjski faszyzm, tak jak kiedyś wolny świat powstrzymał nazizm - oświadczył prezydent Ukrainy.

20:02, 14.01.2023

Przekazał, że "udało się uratować kilkadziesiąt osób - rannych, w traumie, udziela się im pomocy. Wśród nich są dzieci, najmłodsza dziewczynka ma trzy lata".


- Usuwanie gruzu nadal trwa i potrwa całą noc. Na razie nie wiadomo, ile osób znajduje się pod gruzami. Niestety lista zabitych wydłuża się z każdą godziną... Rodzinom i bliskim składam wyrazy współczucia - powiedział prezydent.


- Czy można powstrzymać rosyjski terror? Czy można to zrobić inaczej, niż na polu bitwy na Ukrainie? Niestety nie. Można i należy to robić na naszej ziemi, na naszym niebie, na naszym morzu. Co jest do tego potrzebne? Broń, która znajduje się w magazynach naszych partnerów i na którą czekają nasi żołnierze - oznajmił Zełenski. 

19:57, 14.01.2023

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rosyjski faszyzm, tak jak kiedyś wolny świat powstrzymał nazizm - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo, dostępnym na jego stronie internetowej.


Prezydent Zełenski powiedział: "Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta. Kijów, Charków, Odessa, Krzywy Róg, Dniepr, Winnica, Chmielnicki i inne miasta były celem terrorystów. Wszędzie celem ataku były obiekty cywilne!".


- W mieście Dniepr w wyniku tego rosyjskiego ataku zniszczony został budynek mieszkalny. Zwykły dziewięciopiętrowy budynek z płyty, których jest całkiem sporo w różnych miastach Europy Wschodniej i Środkowej. Wszystkie piętra tego budynku - od drugiego do dziewiątego - zawaliły się od wybuchu rosyjskiej rakiety - poinformował.

19:51, 14.01.2023

Z powodu ostrzału rakietowego opóźnionych jest osiem pociągów. - Sytuacja na krajowych dworcach jest obecnie opanowana. Światła są na wszystkich stacjach, w tym w Charkowie, gdzie sytuacja z zasilaniem jest najtrudniejsza - poinformowało przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznycia.  

19:46, 14.01.2023

Kancelaria Prezydenta opublikowała zdjęcia ze świąteczno-noworocznego koncertu dzieci polskich i ukraińskich. Wzięli w nim udział uczniowie z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krościenku nad Dunajcem oraz grupa dzieci z miejscowości Brody na Ukrainie. Koncertu wysłuchał prezydent Andrzej Duda. 

19:39, 14.01.2023

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez ukraińskie media rakieta, która uderzyła w blok mieszkalny w Dnieprze to najprawdopodobniej pocisk manewrujący Raduga Ch-22, odpalony z bombowca Tu-22M3. 

19:31, 14.01.2023

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła jeden z rosyjskich pocisków.

19:24, 14.01.2023

Prezydent Andrzej Duda w Jaworkach podziękował za wiarę w zwycięstwo Ukrainy i zapewnił o dalszym wsparciu ze strony Polski. 

19:18, 14.01.2023

Skutki dzisiejszego uderzenia rakietowego Rosjan na jedną z elektrowni termoelektrycznych.

19:05, 14.01.2023

Liczba rannych w wyniku ataku na budynek mieszkalny w Dnieprze wzrosła do 60; wśród nich jest 12 dzieci - poinformował szef regionu Walentyn Reznichenko. 15 osób zostało uratowanych spod gruzów.

19:00, 14.01.2023

W Krzywym Rogu siły obrony powietrznej zestrzeliły cztery pociski, ale jeden trafił w sektor prywatny w pobliżu obiektu infrastruktury krytycznej. Jedna osoba nie żyje, jedna jest ranna. Uszkodzonych zostało sześć domów. 

18:53, 14.01.2023

Kolejne nagranie z Dniepru. Lokalni mieszkańcy pomagają służbom ratowniczym. 

18:45, 14.01.2023

Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zniszczyła w sobotę 21 z 33 pocisków, odpalonych przez Rosję w prowadzonym od godzin porannych zmasowanym ataku rakietowym - poinformował naczelny dowódca ukraińskiej armii, generał Wałerij Załużny.


W godzinach porannych Rosja zaatakowała Kijów z użyciem rakiet S-400/S-300, które odpalone zostały z kierunku północnego - przekazał wojskowy.


Następnie, w godzinach popołudniowych i wieczornych Rosjanie zastosowali broń precyzyjną: pociski manewrujące Ch-101/Ch-555/Ch-22, pociski manewrujące Kalibr oraz pociski Ch-59. Zostały one wykorzystane do uderzeń w obiekty infrastruktury krytycznej – podkreślił Załużny.


"Ogółem wróg dokonał blisko 28 ataków z użyciem rakiet różnych klas oraz pięciu ataków z użyciem kierowanych rakiet lotniczych. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 18 rakiet manewrujących i trzy kierowane rakiety lotnicze" - napisał generał w Telegramie. "Przekazuję wyrazy współczucia rodzinom zabitych. Pomścimy ich" - oświadczył Załużny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3y6zmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3y6zmy
Więcej tematów