Trwa ładowanie...
d1ppewh
d1ppewh

Szmajdziński: polscy żołnierze bezpieczni

Minister Obrony Narodowej Jerzy
Szmajdziński powiedział w piątek na poligonie w Drawsku Pomorskim,
że polscy żołnierze przebywający z misją w Afganistanie są
bezpieczni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ppewh

Ryzyko istnieje zawsze, ale dzisiaj z całą pewnością nasi żołnierze są bezpieczni - powiedział minister, komentując doniesienia o chorobie żołnierzy brytyjskich przebywających w Afganistanie.

Szmajdziński dodał, że przed misją Polacy zostali dokładnie przebadani i zaszczepieni. Mają też bardzo dobrą opiekę. Podkreślił, że do tej pory nie ma żadnych niepokojących sygnałów o ich stanie zdrowia. Dodał jednak, że ważne jest zachowanie dyscypliny, higieny i ostrożności. Jesteśmy przygotowani do działań interwencyjnych - podkreślił.

Pytany przez dziennikarzy o stanowisko Polski w kwestii zbliżenia NATO i Rosji minister wyraził opinię, iż każde włączenie Rosji do wspólnego rozstrzygania kwestii bezpieczeństwa światowego jest głęboko uzasadnione.

d1ppewh

Lepsze kontakty NATO z Rosją to większe poczucie bezpieczeństwa dla Polski. To także lepsze relacje między Polską a Rosją - dodał. Zaznaczył jednak, że Rosja otrzymuje możliwość większego udziału w dyskusjach politycznych, w mniejszym zaś zakresie dotyczy to kwestii militarnych.

Zdaniem szefa resortu obrony, istnieje potrzeba, by z Rosją prowadzić dyskusję na temat kampanii antyterrorystycznej, broni masowego rażenia, a także prowadzenia akcji humanitarnych.

Szmajdziński wyraził przekonanie, że zbliżenie Rosji i Paktu nie osłabi zdolności militarnych i obronnych Sojuszu, lecz przeciwnie - zostaną w najbliższych miesiącach podjęte decyzje, które je wzmocnią.

Szmajdziński poinformował, że na przełomie maja i kwietnia tego roku, po analizach m.in. w Sztabie Generalnym i dowództwach rodzajów sił, zostanie określona specjalizacja polskiej armii w ramach Paktu.

d1ppewh

Jego zdaniem, będzie się ona składała z kilku komponentów. Mamy bardzo dobre jednostki szturmowo-desantowe, kawalerii powietrznej, jednostki specjalne oraz spore doświadczenie w jednostkach inżynieryjnych i saperskich. Być może to będzie ten kierunek naszej specjalizacji, ale wiele też zainwestowaliśmy w rozpoznanie biologiczne i utrzymaliśmy poziom wojsk chemicznych - powiedział. Podkreślił jednak, że wybór specjalizacji danej armii w ramach NATO jest wspólnym wyborem sojuszników.

Minister poinformował też, że na ukończeniu są prace nad planem restrukturyzacji armii polskiej na lata 2003-2008. Dodał, że w tym planie dokonywane są pewne korekty. Chcielibyśmy szybciej osiągnąć zakładane stany jednostek, które są przeznaczone do sił szybkiego reagowania i sił specjalnych. Chcielibyśmy żeby były one szybciej wyposażone w amunicję i broń masowego rażenia - zaznaczył. Dodał jednak, że głównym zmartwieniem resortu jest szybsze wyposażenie w systemy łączności, rozpoznania i dowodzenia.

Min. Jerzy Szmajdziński przyglądał się na poligonie drawskim treningowi strzeleckiemu batalionu czołgów 12. dywizji zmechanizowanej. Ministrowi towarzyszył m.in. dowódca wojsk lądowych gen. broni Edward Pietrzyk. (and)

d1ppewh

Podziel się opinią

Share
d1ppewh
d1ppewh
Więcej tematów