PolskaSzmajdziński: najpierw offset, potem kredyt

Szmajdziński: najpierw offset, potem kredyt

Ewentualne umorzenie części amerykańskiego kredytu na zakup samolotów F-16 albo obniżenie jego oprocentowania może być przedmiotem rozmów dopiero po podpisaniu umów offsetowych - poinformował minister obrony Jerzy Szmajdziński.

"To jest fragment negocjacji, który mógł mieć miejsce, natomiast to nie ma znaczenia dla efektu finalnego procesu przetargowego. Zostały parafowane umowy na dostawę sprzętu i na warunki kredytowe i finansowe i te umowy powinny być podpisane" - tak minister skomentował w czwartek w Polskim Radiu informacje o ewentualnym umorzeniu przez Amerykanów części kredytu.

_ "Umorzenie jest zupełnie inną sprawą i nie może być przedmiotem rozmów do momentu podpisania umów wyjściowych z zasadniczą umową offsetową"_ - dodał Szmajdziński.

Minister podkreślił, że Polsce zależy na podpisaniu umowy offsetowej zgodnej z dotychczasowymi ustaleniami. Umowa ma dotyczyć amerykańskich zamówień w polskim przemyśle, które miałyby zrekompensować Polsce wydatek na zakup samolotu.

"Umowa offsetowa nie może być kompensowana ewentualnym przyszłościowym obniżeniem oprocentowania kredytu na przykład. To jest kwestia przyszłości. Umowa, która ma być podpisana, ma dotyczyć offsetu wartości sześciu miliardów dwudziestu ośmiu milionów złotych" - powiedział Szmajdziński.

Zaprzeczył, by ewentualne umorzenie części kredytu było nagrodą za udział Polaków w amerykańskiej akcji w Iraku. Przyznał jednak, że w związku z udziałem polskich żołnierzy w wojnie Polska liczy na lepszą współpracę gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi, w tym także na amerykańskie inwestycje.

Wiceminister gospodarki Jacek Piechota potwierdził w środę że Amerykanie rozważają umorzenie części kredytu na zakup F-16. "W ramach negocjacji strona amerykańska zadała pytanie, co by było w sytuacji, gdyby umorzyła część kredytu na zakup samolotów F-16 i czy wpłynęłoby to na zmniejszenie zobowiązań offsetowych strony amerykańskiej" - wyjaśnił. Dodał, że ustawa offsetowa nie przewiduje takiej sytuacji i taką odpowiedź dostali Amerykanie.

Polska zamierza kupić 48 nowych wielozadaniowych samolotów bojowych F-16. Cena amerykańskiej oferty wynosi ok. 3,5 mld dolarów, a z kosztami preferencyjnego kredytu, który zaoferowali Polsce Amerykanie, ma nie przekroczyć 4,7 mld dolarów. Pierwsza eskadra - 16 maszyn - ma być gotowa w 2006 roku.

Umowa o dostawie samolotów miała zostać podpisana 28 lutego, ale termin został przesunięty z powodu przedłużających się negocjacji offsetowych.(mp)

Źródło artykułu:PAP
kredytsamolotyf-16
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)