Szłapka zrzeknie się immunitetu? Jest odpowiedź polityka
Ja wiem, że (sprawa - przyp. red.) została wysłana z prokuratury i czekam na informację od marszałka Sejmu o tym, że [...] wpłynęła. Jak tylko dostanę tę informację, momentalnie zrzekam się immunitetu i zapowiadałem to od samego początku - powiedział Adam Szłapka.
W kwietniu 2023 roku Adam Szłapka potrącił 16-letnią rowerzystkę na przejeździe rowerowym w Warszawie. Nastolatka doznała poważnych obrażeń, w tym urazu głowy i złamania kości nosowych.
Pod koniec kwietnia wniosek o uchylenie immunitetu politykowi trafił do Sejmu. Taki krok jest niezbędny, aby postawić mu zarzuty związane ze spowodowaniem wypadku drogowego.
O kwestię immunitetu Szłapka pytany był na początku maja na antenie Polsat News. Poseł Koalicji Obywatelskiej potwierdził wtedy swoją wcześniejszą zapowiedź, że zrzeknie się immunitetu. - Dokumenty są już przygotowane. Gdyby była taka możliwość, że mogę to zrobić bez wniosku, już dawno bym to zrobił. Chcę tę sprawę wyjaśnić i chcę się poddać całej procedurze - wskazał minister ds. Unii Europejskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nie chcą drażnić starego dziada". Wypunktował taktykę Zachodu wobec Łukaszenki
Jak powiedział 9 maja na antenie radia RMF FM, "czekam na informację od marszałka Sejmu o tym, że ta sprawa wpłynęła, tej informacji jeszcze nie dostałem. Jak tylko dostanę tę informację, momentalnie zrzekam się immunitetu i zapowiadałem to od samego początku".
Wypadek w Warszawie
Katarzyna Skrzeczkowska z prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga przekazała, że z ustaleń śledczych wynika, iż kierujący pojazdem marki Toyota na przejeździe rowerowym zderzył się z kierującą rowerem 16-latką.
Jak wynika z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci m.in. urazu głowy ze złamaniem kości nosowych z przemieszczeniem, skutkujących rozstrojem zdrowia na okres powyżej siedmiu dni. Ponadto z ustaleń postępowania wynika, że do wypadku doprowadził kierujący pojazdem marki Toyota w wyniku niezachowania reguł ostrożności w ruchu drogowym.
Zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie, gdyż rozstrój zdrowia pokrzywdzonej trwał dłużej niż siedem dni.
Czytaj także: