Szkoły w czasie pandemii koronawirusa. Surowa ocena rodziców. [Badanie WP]
Koronawirus w wielu szkołach stał się faktem. Dzieci wróciły do domów i kontynuują naukę w trybie zdalnym. Niektóre szkoły zdecydowały się na naukę hybrydową. Pojawił się pomysł skrócenia lekcji do 30 minut. O to, co na ten temat sądzą rodzice uczniów, zapytaliśmy za pośrednictwem panelu Ariadna.
Powrót dzieci do szkół w trakcie pandemii był pełen wątpliwości i stresu. Już po pierwszym dniu pojawiły się niepokojące sygnały z niektórych placówek i pierwsze przypadki powrotu do zdalnej nauki. Ministerstwo Edukacji jednak uspokaja, że odsetek klas, gdzie pojawiły się problemy, jest znikomy.
Według najnowszego raportu MEN 99,62 proc., czyli 48 298 przedszkoli, szkół i placówek pracuje w trybie stacjonarnym, 54 w trybie zdalnym, a 133 w trybie mieszanym.
Koronawirus w szkole. Nauczanie w trybie hybrydowym
O to, co na temat organizacji nauki w szkole sądzą rodzice uczniów, zapytaliśmy za pośrednictwem panelu Ariadna. Jedno z pytań dotyczyło nauczania w trybie hybrydowym. Okazuje się, że zdania są mocno podzielone.
40 proc. badanych Polaków uważa, że prowadzenie lekcji częściowo w szkole, a częściowo zdalnie jest dziwnym rozwiązaniem, które utrudni naukę. Jednak niewiele mniej osób, bo 37 proc. twierdzi, że to świetny pomysł na czas epidemii. Spora grupa respondentów (23 proc.) nie ma zdania na ten temat.
Gdy to samo pytanie zadaliśmy jedynie rodzicom dzieci w wieku szkolnym, znacznie mniej osób (15 proc.) nie miało opinii na ten temat. Nieco większa była też różnica w odpowiedziach. 45 proc. badanych wskazało, że rozwiązanie hybrydowe utrudni naukę, a 40 proc., że jest świetne na czas epidemii.
Koronawirus w szkole. Lekcje po 30 minut?
Zapytalismy Polaków także o to, co myślą o zmianie czasu trwania szkolnych lekcji.
Na pytanie, jakie jest twoje zdanie o pomyśle skrócenia lekcji w szkołach do 30 minut na czas trwania epidemii, większość osób odpowiedziała, że to zły pomysł. Tak wskazało 30 proc. ankietowanych. 24 proc. uważa, że lekcje powinny być skrócone, a 23 proc. nie ma zdania na ten temat. Zauważalne jest jednak, że w grupie rodziców dzieci w wieku szkolnym, odsetek osób, które uważają ten pomysł za dobry, jest większy. Takiego zdania jest bowiem 30 proc. Odpowiedź "Zły pomysł" zaznaczyło w tej grupie 32 proc. rodziców. 18 proc. nie miało zdania.
Koronawirus w szkole. Co zrobić w takiej sytuacji?
Pojawia się coraz więcej informacji o przypadkach koronawirusa w szkołach. Zapytaliśmy więc również Polaków, co należy zrobić w takiej sytuacji. W tym przypadku zdecydowana większość odpowiedziała, że trzeba izolować zakażonych, a szkoła dalej powinna pracować normalnie. Tego zdania jest 46 proc. wszystkich ankietowanych i 47 proc. ankietowanych jedynie wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym.
W pierwszej grupie 30 proc. jest zdania, że trzeba zamknąć szkołę na dezynfekcję i przejść na nauczanie zdalne. W drugiej grupie badanych takich osób jest 29 proc. W obydwu 24 proc. twierdzi, że szkołę trzeba zamknąć czasowo i przejść na nauczanie hybrydowe.
Badanie dla Wirtualnej Polski wykonano na panelu Ariadna na próbie ogólnopolskiej liczącej N=1055 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 11 – 14 września 2020 roku.