Trwa ładowanie...

"Szklanka" na drogach. Ostrzeżenia IMGW też przed podtopieniami

Trudny początek weekendu dla kierowców. Na wschodzie, w centrum i na południu sypać będzie mokry śnieg. Dodatkowo do rana w całej Polsce powieje porywisty (do 60 km/h), który spowoduje lokalne zawieje i zamiecie śnieżne. IMGW wydał też ostrzeżenia hydrologiczne.

Share
"Szklanka" na drogach. Ostrzeżenia IMGW też przed podtopieniami
Źródło: Twitter.com/Windy.com/screen
d2bebx5

W nocy pogodę w Polsce kształtować będzie ośrodek niżowy o nawie Andre z centrum nad Litwą, Łotwą i Estonią, który w sobotę przemieści się nad Białoruś. Niestety nadal towarzyszyć będą mu fronty atmosferyczne, idące z północnego zachodu na południowy wschód. Za frontami - ale tylko przejściowo - napłynie cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego.

Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2. stopnia przed obfitymi opadami śniegu dla południowych części województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na pozostałych terenach tych regionów, a także w Dolnośląskiem, Lubelskiem, Mazowieckiem i Świętokrzyskiem obowiązują ostrzeżenia 1. stopnia.

W nocy na wschodzie i południowym wschodzie (od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę i Podkarpacie po Świętokrzyskie, Małopolskę i Śląsk) padać będzie śnieg. Z kolei w pasie środkowym (od Warmii i Mazur przez Kujawy i Łódzkie po Opolszczyznę) musimy być przygotowania na śnieg i deszcz ze śniegiem.

d2bebx5

Z kolei w pasie zachodnim (od zachodniego Pomorza przez Wielkopolskę i Lubuskie po Dolny Śląsk) występować będą opady mieszane: śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, a lokalnie również mżawki.

Uwaga! Na wschodzie, w centrum i na południu kraju opady będą dość intensywne. Spadnie do 4-8 cm śniegu i mokrego śniegu, a w górach i na przedgórzu (od Sudetów po Bieszczady) dosypie kolejnych 5 - 10 cm śniegu. Uważajmy, bo na drogach w całym kraju będzie bardzo ślisko - przestrzegają synoptycy z Biura Prognoz Cumulus. Swoje ostrzeżenie wydali na okres od godz. 20 w piątek do godz. 20 w sobotę.

WP Cumulus
Źródło: WP Cumulus

Sobota z opadami

W sobotę także przez cały dzień w całym kraju będzie pochmurno z opadami mieszanymi. We wschodnim pasie kraju popada śnieg i deszcz ze śniegiem, a w środkowym i zachodnim deszcz ze śniegiem, deszcz i mżawka.

d2bebx5

Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Łódzkim będą to opady głownie deszczu i tutaj spadnie do 4-8 litrów wody na metr kwadratowy. Natomiast w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Świętokrzyskim i na południu Lubelszczyzny będą to opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5-8 cm. Jeszcze intensywniej sypać będzie w całym pasmie gór i na przedgórzu (od Sudetów po Bieszczady).

WP/Cumulus
Źródło: WP/Cumulus

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Woda też groźna

Nadal będzie też mocno wiało - na północy do 85 km/h. IMGW w prognozie zagrożeń zakłada wydanie w sobotę ostrzeżenia 1. stopnia przed wiatrem dla woj. pomorskiego. Zdaniem służb na wybrzeżu i na Żuławach nie powinno dojść ponownie do cofki, ale poziom wód Bałtyku jest cały czas monitorowany. Podobnie jest na rzekach - szczególnie w regionach, gdzie spadł śnieg, ale temperatura wzrosła lub ma wzrosnąć, co może wywołać podtopienia.

d2bebx5

IMGW ostrzega, że w sobotę może podnieść się może poziom wody w zlewni dopływów środkowej Odry w Dolnośląskiem i zlewni rzeki Baryczy w Wielkopolsce. W obu przypadkach ostrzeżenia mają 2. stopień, co oznacza możliwość podtopień zabudowań.

W Twojej okolicy pada śnieg? Masz zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bebx5

Podziel się opinią

Share
d2bebx5
d2bebx5
Więcej tematów