Trwa ładowanie...
d3rha6x
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
izrael

Szewach Weiss w "DGP": Czy mam prawo was krytykować?

Czasami myślę sobie: "Może mam zbyt dobre podejście do Polaków, bo mnie uratowali?'. A potem przypominam sobie, jak wielką tragedią była dla was wojna. A później czytam nazwiska żydowskich sędziów czy ubeków, którzy was mordowali. I znów myślę: "Czy mam prawo was krytykować?" - powiedział Szewach Weiss w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szewach Weiss w "DGP": Czy mam prawo was krytykować?
(WP.PL)
d3rha6x

Szewach Weiss podkreślił, że Żydzi przez tysiąc lat uciekali z różnych miejsc i zawsze mogli schronić się w Polsce. "Z tej przeszłości powinniście być dumni. I z tego, że właśnie Żydzi z Polski mieli centralne miejsce w budowie Izraela" - powiedział.

Były ambasador Izraela w Polsce uważa, że Polacy wstydzą się antysemityzmu i złych rzeczy, które działy się w naszej historii. "Nie ma w Polsce nikogo przy zdrowych zmysłach, kto byłby dumny ze szmalcowników, za to jesteście dumni ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - stwierdził Szewach Weiss.

- To, co się dzieje, to wygląda na cud. W Polsce dorasta nowe pokolenie ludzi, którzy tęsknią za naszą wspólną przeszłością, którzy są całkowicie wolni od antysemityzmu, zaciekawieni Izraelem, Żydami. Na spotkania ze mną przychodzi po sto, dwieście, pięćset osób, naprawdę! - powiedział były ambasador Izraela w Polsce.

d3rha6x

Kim jest Szewach Weiss?

Urodził się w 1935 roku w Borysławiu, położonym wówczas na terenie Rzeczypospolitej, obecnie na Ukrainie. Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. W latach 2001-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. Wcześniej był m.in. deputowanym i przewodniczącym Knesetu. W 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. W styczniu prezydent Andrzej Duda odznaczył Szewacha Weissa Orderem Orła Białego.

d3rha6x

Podziel się opinią

Share

d3rha6x

d3rha6x
Więcej tematów