Trwa ładowanie...
d170yw4

Sześć nowych objawów koronawirusa. To m.in. utrata węchu i smaku

Do tej pory objawami, które wskazywały na chorobę zakaźną Covid-19, wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 były gorączka, kaszel i duszności. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało w niedzielę o sześciu kolejnych objawach.
Share
O sześciu nowych objawach koronawirusa poinformowało w sobotę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
O sześciu nowych objawach koronawirusa poinformowało w sobotę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
d170yw4

O sześciu nowych objawach koronawirusa poinformowało w sobotę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Do tej pory objawami, które wskazywały na chorobę zakaźną Covid-19, wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 były gorączka, kaszel i duszności.

Nowe objawy koronawirusa

Teraz kolejne objawy to: dreszcze, powtarzane drżenie z dreszczami, ból mięśni, ból głowy i ból gardła. A także utrata smaku lub zapachu. Duszności zostały zmienione natomiast na "duszności lub trudności w oddychaniu".

d170yw4

Pełna lista objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem to:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • duszności lub trudności w oddychaniu,
 • dreszcze,
 • powtarzające się drżenie z dreszczami,
 • ból w mięśniach,
 • ból głowy,
 • ból gardła,
 • utrata smaku lub zapachu.

Katar rzadko pojawia się przy Covid-19, a kichanie nadal nie jest uznane za objaw wirusa.

Jak informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób każdy z dziewięciu symptomów może pojawić się w ciągu 2-14 dni od zakażenia koronawirusem. ECDC zaleca, aby każda osoba, która zauważy u siebie:

 • problemy z oddychaniem,
 • utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej,
 • sine usta,
d170yw4

natychmiast zgłosiła się do lekarza.

WHO: Najczęstsze objawy to gorączka, suchy kaszel i zmęczenie

Dr William Jaquis, prezes American College of Emergency Physicians (ACEP) powiedział CBS News, że trzy najczęstsze objawy koronawirusa to gorączka, suchy kaszel i duszność. Eksperci medyczni twierdzą, że bóle ciała, ból gardła i zmęczenie czasami występują podczas koronawirusa, ale częściej są związane z grypą.

Według Światowej Organizacji Zdrowia najczęstszymi objawami są gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. "Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, ból gardła lub biegunkę. Te objawy są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale mają tylko bardzo łagodne objawy" - informuje WHO.

d170yw4

Podczas gdy około 80 proc. ludzi wraca do zdrowia bez konieczności leczenia szpitalnego, WHO ostrzega, że "około 1 na 5 osób, które zostaną zakażone Covid-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem". Jak zaleca WHO osoby w każdym wieku, które zauważą u siebie jednoczesne występowanie gorączki, kaszlu i trudności w oddychaniu powinny zwrócić się po pomoc medyczną.

Ponad 200 tys. osób zmarło z powodu koronawirusa na świecie

Ponad 200 tys. ludzi na całym świecie zmarło do tej porty z powodu koronawirusa. Takie dane opublikował w sobotę w swoim raporcie Uniwersytet Johna Hopkinsa. Na całym świecie zakażonych koronawirusem jest już ponad 2,8 mln osób.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Co z paleniem i całowaniem?

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-raport-z-frontu-dzien-piaty-po-omacku-6492345522456193a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d170yw4

Podziel się opinią

Share
d170yw4
d170yw4
Więcej tematów