Szef SKW rezygnuje. Wydał oświadczenie
Gen. bryg. Maciej Materka złożył rezygnację z funkcji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Oświadczenie w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej formacji. Powodów swojej decyzji nie wyjaśnił. Obecnie służbą kieruje p.o. szefa płk Maciej Szpanowski.
Gen. Materka w oświadczeniu przekazał, że rezygnację na ręce premiera Mateusza Morawieckiego złożył 20 października.
Szef SKW rezygnuje. "Nadal pozostanę aktywny"
"Po prawie pięciu latach pracy na tym stanowisku pozostawiam Służbę ukompletowaną, dobrze wyposażoną i doskonale przygotowaną do realizacji jej ustawowych zadań, a przede wszystkim gotową do stawienia czoła bieżącym zagrożeniom i wyzwaniom" - napisał gen Maciej Materka.
Dodał, że "przez ten czas Służba nawiązała i pogłębiła relacje z partnerami zagranicznymi, co znacznie wpłynęło na rozwój jej potencjału w zakresie współdziałania kontrwywiadowczego, operacyjnego i cyberbezpieczeństwa".
W jego ocenie "istotnie zwiększyła się aktywność SKW w operacjach sojuszniczych oraz kontrybucja w NATO".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska zwleka z decyzją ws. elektrowni atomowej. "Oferenci się niecierpliwą. Ważne są cele polityczne"
"Służba Kontrwywiadu Wojskowego zajmuje obecnie bardzo ważne miejsce w krajowym systemie służb specjalnych i jest nieodzownym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i osłony kontrwywiadowczej Siłom Zbrojnym RP, a także wojskom sojuszniczym stacjonującym na terenie naszego Państwa" - napisał generał.
"Pragnę serdecznie podziękować wszystkim żołnierzom, funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym Służby Kontrwywiadu Wojskowego za udzielone mi wsparcie, za ich codzienny trud i wkład pracy na rzecz bezpieczeństwa Państwa, a także za postawę, która była dla mnie inspiracją. Wyjątkowe podziękowania kieruję do moich Zastępców i Kadry Kierowniczej SKW. Dziękuję także Wiceprezesowi Rady Ministrów Ministrowi Obrony Narodowej Panu Mariuszowi Błaszczakowi oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynatorowi Służb Specjalnych Panu Mariuszowi Kamińskiemu. Na końcu pragnę również podziękować mojej rodzinie, bez wsparcia której nie byłbym w stanie w pełni poświęcić się służbie na rzecz Państwa" - dodał.
"Nadal pozostanę aktywny w obszarze bezpieczeństwa w sferze publicznej" - zakończył swoje oświadczenie gen. bryg. Maciej Materka.
"W związku z wnioskiem uruchomione zostaną przewidziane w tej sytuacji procedury. Służba nadal będzie realizowała działania na rzecz bezpieczeństwa Polski" - przekazał Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Zgodnie z ustawą szefa SKW odwoła Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Obrony Narodowej po zasięgnięciu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Obecnie służbą kieruje p.o. szefa płk Maciej Szpanowski.
"Ataki z nielegalnej cyberbroni"
"Sporo ataków z nieleganej cyberbroni wychodziło z SKW, mówi się, że więcej niż od tych, którym kasjerka 10 mln w reklamówkach wyniosła" - skomentował na Twitterze senator KO Krzysztof Brejza.
"W ciągu ostatnich kilku tygodni zmienili się szefowie AW, SKW i BBN. Kto następny?" - zastanawia się na Twitterze Maciej Miłosz, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej"
Gen. bryg Maciej Materka. Niemal pięć lat kierowania SKW
Gen. bryg. Maciej Materka funkcję szefa SKW pełnił od 17 stycznia 2018 r. Wtedy zastąpił na tym stanowisku Piotra Bączka. Jego poprzednik podał się do dymisji po odwołaniu z funkcji szefa MON Antoniego Macierewicza.
Wcześniej Materka służył w Urzędzie Ochrony Państwa oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 2006-1015 pracował w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, gdzie był m.in. pełnomocnikiem ds. kontroli przetwarzania danych osobowych.
W 2015 r. złożył wniosek o odejście ze służby. W latach 2016-2018 r. pełnił funkcję dyrektora i wicedyrektora Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA.
SKW to służba specjalna, której zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami wewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej armii. SKW powołano ustawą z czerwca 2006 r.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ