Ukraina szykuje atak dużych sił? Pentagon wprost
Spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy Ukrainie przynosi kolejne optymistyczne informacje Kijowowi. Szef Pentagonu przyznał, że w Brukseli zapadły decyzje, które mają zmaksymalizować zdolność bojową Ukrainy. Lloyd Austin podkreślił także, że "spodziewa się" przeprowadzenia przez Kijów wiosennej ofensywy.
We wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Główne tematy rozmów to wsparcie dla Ukrainy, sposoby uzupełnienia zapasów sprzętu i amunicji oraz ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej.
Austin o ofensywie Kijowa
Już pierwsze rozmowy przyniosły bardzo ważne decyzje dla Kijowa. Dotyczą one m.in. dodatkowych dostaw czołgów Leopard 2 oraz amunicji. Jak podkreślił sekretarz obrony USA, ma to maksymalnie zwiększyć zdolność bojową Ukrainy, co ma z kolei otworzyć jej drogę do wiosennej ofensywy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Ukraina chce nabrać rozpędu. Spodziewamy się, że wiosną przeprowadzą ofensywę - powiedział Austin dziennikarzom po spotkaniu z ministrami obrony NATO w Brukseli. Zauważył też, że Rosja wprowadza na pole bitwy szereg nowych żołnierzy, ale wielu z nich jest źle wyszkolonych i źle wyposażonych.
Jeszcze bez decyzji ws. myśliwców
Zapytany, czy sojusznicy Ukrainy omawiali we wtorek kwestię wysłania myśliwców, aby pomóc krajowi w wysiłkach wojennych, Austin powiedział, że w tej sprawie nie ma obecnie nic do ogłoszenia.
Austin przekazał też, że obecnie nic nie wskazuje na to, by Rosja specjalnie gromadziła samoloty do potencjalnego większego ataku powietrznego. Jeśli chodzi o to, czy Rosja gromadzi swoje samoloty do jakiegoś masowego ataku powietrznego: obecnie tego nie widzimy - powiedział Austin.
- Wiemy, że Rosja ma na swoim wyposażeniu pokaźną liczbę samolotów (...) Dlatego podkreślaliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie jak najwięcej zdolności obrony powietrznej – dodał.
Szef Pentagonu podkreślał także, że Zachód musi działać na rzecz dostaw amunicji, której potrzebuje Kijów. - Sojusznicy przekażą Ukrainie dużo amunicji - tak szybko, jak to możliwe - deklarował Austin.
Błaszczak mówi o wywieraniu presji
Polskę w siedzibie NATO reprezentował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Po spotkaniu mówił m.in. o rozszerzeniu pomocy Kijowowi o następne Leopardy 2. - Kolejne państwa zadeklarowały udział w tej koalicji. Do już konkretnych deklaracji kanadyjskich i hiszpańskich dołączyła dziś Norwegia. Pracujemy nad tym, żeby Finlandia również przekazała tego rodzaju czołgi – powiedział Błaszczak dziennikarzom.
- Rozmawialiśmy także na temat innych form wsparcia - wiemy, że dużym wyzwaniem są części zamienne, dużym wyzwaniem jest amunicja. To wszystko prowadzi do tego, że Europa, Zachód odbudowuje swoje zdolności obronne, które były przez lata pomniejszane - mówił szef MON
Jak zaznaczył, sprawa przekazania Ukrainie samolotów bojowych F-16, tak jak w przypadku czołgów Leopard czy systemów obrony powietrznej Patriot, wymaga również wywierania presji na sojuszników. Wyraził przy tym przekonanie, że negocjacje w tej kwestii "też zakończą się pozytywnymi decyzjami".
Źródło: WP Wiadomości, PAP